Bezouška (Realisté): Neschopnost, nebo zlý úmysl?

07.04.2017 6:37 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu navzdory původně bohulibému úmyslu prosazuje omezení přístupu k informacím. Je to zásadní krok zpět, který by neměl projít bez povšimnutí.

Bezouška (Realisté): Neschopnost, nebo zlý úmysl?
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

V článku “Data z rejstříku živnostníků už nepůjde zveřejnit, navrhuje ministerstvo průmyslu” přináší server LUPA.CZ analýzu dopadů novely zákona o živnostenském podnikání. Vládní úprava pravidel pro přístup k datům z živnostenského registru jednak znesnadňuje přístup k těmto datům a navrch znemožňuje další smysluplnou práci s nimi.

Novela, která je v současné době projednávána Hospodářským výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, měla původně přispět k větší otevřenosti živnostenského rejstříku. Za jeden z cílů novelizace právní úpravy je v důvodové zprávě označena i nemožnost vydávání hromadných souborů (sestav) z živnostenského rejstříku. Tento bohulibý cíl je však v novele naplněn poněkud zvláštním způsobem - zákon sice nově umožní na základě ustanovení § 60 odst. 6 pořizování sestav v listinné i elektronické podobě, nicméně hned v další větě téhož odstavce znemožňuje tato data zveřejnit, nebo poskytnout třetí osobě.

Navíc je toto opatření dále zpestřeno zpoplatněním takto vydávaných informací z živnostenského rejstříku, a to částkou 5 Kč za údaje o jednom podnikateli. Požadavek, který by byl pochopitelný v případě listinných výpisů vyhotovovaných na přepážce úřadu (a i tam by asi bylo obvyklejší a pochopitelnější zpoplatnění na bázi stránek pořízeného výpisu), v případě poskytování dat v digitální podobě zavání šikanou.  Při dodržení principů deklarovaných tou samou vládou, která tento legislativní paskvil předkládá, údaje mají být zadarmo ve formě webové služby nebo datové sady OpenData.

V době, kdy se vláda zaklíná eGovernmentem, otevřenými daty a snaží se předstírat zájem o rozvoj moderní informační společnosti, je tak tento zákon ukázkou v lepším případě diletantismu, v horším případě cílené snahy úřadu ztížit veřejnou kontrolu. Návrh omezuje přístup veřejnosti k důležitému veřejnému registru.

Nezbývá, než doufat, že zákon v současné podobě neprojde. A proto je třeba dát poslancům a členům vlády na srozuměnou, že jejich postoj k tomuto tématu bude mít výrazně větší vliv na jejich předvolební obraz, než silácká prohlášení o bezmezné podpoře eGovernmentu na nejrůznějších konferencích a jiných fórech (viz například “Premiér Bohuslav Sobotka na konferenci [ISSS] zdůraznil, že elektronizace státní správy je významnou prioritou současné vlády.")

Tomáš Bezouška, zakladatel Realistů, prezident Institutu pro správu dokumentů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): U nás bude díky naší fialové vládě i nadále panovat klídek

22:01 Štefec (Trikolora): U nás bude díky naší fialové vládě i nadále panovat klídek

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drsnému začátku roku 2025 ve světě