„Česká republika je jednou z mála evropských zemí, které nemají obecný zákon o referendu zařazen ve svém právním řádu,“ zdůraznil ministr Jiří Dienstbier a dodal, že díky novému zákonu budou občané moci vykonávat státní moc nejen prostřednictvím voleb, ale také přímo. „Dostanou tak možnost, kterou naše ústava předjímá již třiadvacet let,“ doplnil Jiří Dienstbier.
„ČSSD vždy prosazovala zákon o obecném referendu. Ústavní zákon o celostátním referendu byl jedním z prvních návrhů, které jsme předložili do Poslanecké sněmovny již v minulém volebním období. Bohužel tehdy ho zablokovala pravicová koalice již v prvním čtení,“ řekl Roman Sklenák, předseda Poslaneckého klubu ČSSD.
ČSSD považuje návrh ústavního zákona o celostátním referendu za významné posílení prvků přímé demokracie. Vláda Bohuslava Sobotky jej schválila na svém zasedání dne 13. července 2015.
Referendum bude moci navrhnout každý občan ČR, který dosáhl věku 18 let, podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 250 000 občany ČR, kteří dosáhli věku 18 let. Čeští občané mohou v referendu rozhodnout o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu. Rozhodnutí se přijme tehdy, pokud nadpoloviční většina hlasujících občanů a zároveň nejméně 25 % všech občanů oprávněných v referendu hlasovat odpoví na otázku položenou v referendu kladně, nebo záporně.
Na podobě nového ústavního zákona se podíleli legislativci vlády a expertní skupina složená ze zástupců koaličních stran.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV