V gesci Státního ústavu pro kontrolu léčiv se zavádí systém sledování a vyhodnocování situace na trhu s léčivými přípravky. „Přípravky, u nichž by mohlo vzhledem k jejich objemu na českém trhu dojít k jejich nedostatku, zařadí ministerstvo zdravotnictví na seznam a u nich vznikne pro distributory povinnost oznámit jejich zamýšlený vývoz lékovému ústavu. V oprávněných důvodech pak vydá ministerstvo zdravotnictví podnět pro vydání opatření obecné povahy, kterým se omezí či zakáže distribuce předmětného léčivého přípravku mimo území České republiky,“ vysvětlil Jaroslav Krákora, místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví.
Druhým důležitým opatřením je omezení cen u tzv. biosimilars, biologických přípravků odvozených z originálního přípravku, založených na stejné účinné látce. Jedná se o velmi drahé léky pro ta nejzávažnější onemocnění, jako jsou rakovina, roztroušená skleróza a další choroby spojené s poruchou imunitního systému. Stávající zákonná úprava, která byla schválena za minulých pravicových vlád, stanovovala cenu biosimilars o patnáct procent nižší oproti původnímu originálnímu přípravku. „V rámci koalice jsme navrhli a schválili snížení této ceny o třicet procent, což přinese do rozpočtu zdravotnictví dvě miliardy korun ročně. Ty pak budou použity na léčbu stále rostoucího počtu českých pacientů těmi nejmodernějšími a nejúčinnějšími přípravky,“ uvedl Jaroslav Krákora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV