Chudoba: Myslivci v Liberku na Podorlicku testovali dron s termokamerou

09.09.2020 17:56 | Zprávy

Myslivecký spolek Liberk – Hláska dnes uspořádal každoroční výstavu jeleních shozů Orlických hor. Součástí této výstavy byla také ukázka dronu s termokamerou, který slouží k vyhánění zvěře při senoseči.

Chudoba: Myslivci v Liberku na Podorlicku testovali dron s termokamerou
Foto: Facebook
Popisek: Drahoslav Chudoba

 „Při senosečích ročně zahynou tisíce srnčat. Snížit takové ztráty pomůže dron s termokamerou, který dokáže najít místa, kde srnčata leží. Termokamera rozezná zvěř až do velikosti myši,“ vysvětluje Drahoslav Chudoba, předseda Mysliveckého spolku Liberk-Hláska a nezávislý kandidát do Senátu za Rychnovsko.

Srnci jsou vedle prasete divokého nejrozšířenější spárkatou zvěří v Česku. Můžou vyrůst až do velikosti 140 cm a vážit až 50 kg a obývají prakticky celou Evropu. Během května a června přicházejí na svět mláďata a louka se stává jejich úkrytem a útočištěm. Bohužel v této době probíhá senoseč a dochází tak k nesmírným ztrátám na mláďatech. Každoročně jich podle odhadů umírá okolo 60 000.

„Letos na jaře jsme si s kolegy myslivci a zemědělci řekli, že by během senoseče nebylo od věci vyzkoušet něco modernějšího. Něco, co by ušetřilo čas a energii a co by mělo velký efekt při ochraně zvěře během sečení. Rozhodli jsme se proto koupit dron s termokamerou,“ vysvětluje myšlenky spolupráce zemědělců a myslivců na Podorlicku Drahoslav Chudoba. Běžně tu společně zemědělci s myslivci na louky rozmisťují elektrické plašiče zvěře. Od příštího roku by se díky dronu s termokamerou mohly následky senosečů zmírnit ještě více.

Myslivci dnes vyzkoušeli dron DJI Mavic 2 Dual Enterprise. Jedná se o rozměrově malý bezpilotní letoun o hmotnosti 899 gramů, který je schopen létat rychlostí až 72 kilometrů za hodinu. Dron disponuje optickou kamerou a termální kamerou. Na jednu baterii je možné létat přibližně 31 minut.

„Jsem rád, že jsme dnes mohli vyzkoušet, jak dron funguje v praxi. Nejdůležitější pro mě ale pořád zůstává dobrá komunikace mezi myslivci a zemědělci. Ta u nás funguje výborně. Dokonce chystáme Memorandum o vzájemné spolupráci mezi myslivci a zemědělci. Toho si vážím. Ani zemědělci ani myslivci by neměli být lhostejní k tragédiím na loukách při senoseči,“ uzavírá Drahoslav Chudoba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Drahoslav Chudoba

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…