Dolejš (ČSSD): Brexit je varováním pro bruselskou vrchnost

28.06.2016 14:51 | Zprávy

Rozhodnutí většiny britských voličů ve prospěch brexitu není koncem EU a ani Západu jako takového. Je vyjádřením většinové vůle občanů VB a to je třeba respektovat.

Dolejš (ČSSD): Brexit je varováním pro bruselskou vrchnost
Foto: Archiv poslance
Popisek: Richard Dolejš

I když bych hlasoval jinak, protože toto otočení kormidla není pro bezpečnostní, ekonomickou a sociální stabilitu EU šťastné, tak není důvod podléhat hysterii a panice.

Výsledek referenda by měl být výzvou lídrů a byrokratům EU, aby se zamysleli nad dalším směřováním Evropy. V EU musí dojít k radikálním změnám politiky, kterou je třeba více demokratizovat a tak přiblížit lidem a národním státům. Není možné neustále utahovat šrouby v malichernostech a nepodstatných věcech na úkor rozhodovacích procesů jednotlivých národních států a na stranu druhou nechat šrouby povolené v základních věcech jako je např. ochrana vnější hranice Schengenu.

Nezvládnutí nelegální migrační invaze z islámského světa do Evropy a nevůle elit EU vymáhat migrační a azylové právo, může být jedním z impulsů pro nespokojenost velké části evropské veřejnosti. To nelze donekonečna ignorovat. Pokud se vrchnost z Bruselu nepoučí a bude i nadále odtržená od reality, tak hrozí nebezpečí, že se brexit může rozšířit i do dalších zemí. V tomto ohledu považuji za nemístnou a arogantní kritiku od některých elit EU vůči účastníkům referenda podporujícím brexit. Tito lidé využili svého svobodného práva a vyjádřili demokraticky svůj názor. A asi k tomu měli své důvody.

Proto by se mělo začít spíše diskutovat o příčinách krize EU a snažit se problémy a nedostatky napravit změnou politiky. Pokud lídři EU budou chybu hledat všude jinde a ne hlavně u sebe, tak nám hrozí velký problém. K rozpadu EU může skutečně dojít. To by však vyvolalo chaos a ohrozilo bezpečnostní, ekonomickou a sociální stabilitu Evropy. Východiskem z krize je sebereflexe, pokora a realistická politika elit EU vůči jednotlivým suverénním státům Evropy a jejich občanům. Byrokraté EU musí více reflektovat zájmy občanů Evropy a méně podléhat zájmům nadnárodních finančních skupin.

Richard Dolejš

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Pane Fialo, útočíte na 98 procent národa

12:06 Schillerová (ANO): Pane Fialo, útočíte na 98 procent národa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vánočnímu projevu premiéra Petra Fialy