Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček se setkal se studenty, kteří Českou republiku v loňském roce zastupovali v prestižních vědeckých mezinárodních soutěžích.
„Úspěchy středoškoláků na mezinárodních soutěžích jsou velkým příslibem pro budoucnost. Někdy jsme zjednodušeně a mylně považováni za montovnu. Není to ale pravda, příspěvek českých vědců k lidskému pokroku je obrovský. Studenti, s nimiž jsem se dnes setkal, jsou důkazem, že máme světu co nabídnout,“ uvedl Jan Hamáček.
Například práce absolventa olomouckého gymnázia Tomáše Hegera byla mimo jiné oceněna třetí hlavní cenou na mezinárodní soutěži EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), která se loni konala Bruselu. Na tuto soutěž se nominoval, podobně jako řada dalších studentů, v rámci Středoškolské odborné činnosti, jejíž letošní ročník předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček zaštiťuje.„Byl to pro mě velký zážitek být tady v Poslanecké sněmovně. Velmi si toho vážím,“ řekl Tomáš Heger po návštěvě Sněmovny.
Podle něj soutěže jako je Středoškolská odborná činnost nebo mezinárodní akce jsou důležité také proto, že se studenti naučí svou práci prezentovat a obhajovat před odbornou porotou. Úspěšní studenti rovněž mohou vidět výsledky své práce v reálném využití, mohou se podívat do zahraničí, zdokonalit v cizím jazyce. „Všiml jsem si, že se práce zabývají velmi širokým okruhem témat. Je to vidět jen už na skladbě těch nejúspěšnějších – ty rozpracovávají revitalizaci panelových sídlišť nebo se třeba věnují léčbě nádorových buněk,“ podotkl předseda Sněmovny.Studenti, kteří se účastní středoškolské odborné činnosti, se mohou propracovat na mezinárodní soutěže, mezi ty nejprestižnější patří European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) nebo International Science and Engineering Fair (INTEL ISEF). EUCYS je projekt zastřešený Evropskou komisí, jehož cílem je mladé lidi vést k vědecké a výzkumné kariéře. Projekt podporuje spolupráci mezi výzkumnými a vzdělávacími institucemi v rámci Evropské unie. 28. ročník soutěže EUCYS se konal v Belgii (Brusel) od 17. do 24. září 2016. Soutěže se účastnilo 150 autorů 100 soutěžních prací ze 43 zemí. Za ČR se účastnili vítězové 37.
Celostátní přehlídky SOČ v Praze. Mezinárodního veletrhu INTEL ISEF se každoročně účastní více než 7 milionů studentů z celého světa. Vítězové pak mohou získat ocenění a stipendia v hodnotě více než 4 milionů USD a účastní se odborných seminářů. Loňský 67. ročník se konal ve Phoenixu v květnu 2016 za účasti 1700 finalistů z celého světa (70 zemí světa). Soutěže se za SOČ účastnili 4 soutěžící s třemi projekty.Na soutěži EUCYS uspěl například již zmíněný bývalý student olomouckého gymnázia Tomáš Heger, jehož práce se zabývala vzájemným působením silic získaných ze tří odrůd levandule úzkolisté z hlediska jejich chemického složení a protinádorových účinků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV