Kačírek (ČSSD): Jednání o rozpočtu jako divadelní hra?

05.08.2016 5:35 | Zprávy

Každé léto zkouší pan Babiš za souhlasného přikyvování médií, která vlastní, to samé marketingové divadlo. Jako prosebníci v Lurdách střídají se u něj s požadavky členové vlády. On si je vyslechne - své ministry pochválí za šetřivost i střídmost, ministry tradičních stran pokárá za úmysl nešetřit, ba i rozhazovat. Zvláštní mediální péče se dostane vybraným. A tak byl v roce 2014 peskován Dienstbier (přestože vlastní rozpočtovou kapitolu nevlastní), loni Mládek a letos by přišla řada – což uhodne i žák páté obecné - na ministra vnitra Milana Chovance.

Kačírek (ČSSD): Jednání o rozpočtu jako divadelní hra?
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Režie každoročního představení má ale několik logických trhlin v ději. Předně, ministr financí není klíčníkem státní kasy. Je pouze jejím správcem, jehož úkolem je státní kasu plnit, nikoliv z ní – dle svých ambicí, politických preferencí a míry sympatií –  zlaťáky rozhazovat, či naopak škudlit. Jinak řečeno, úkolem ministra financí je peníze získávat, nikoliv rozdávat. O tom, kolik finančních prostředků a na co dostanou jednotlivé rozpočtové kapitoly, rozhoduje vláda a je to odpovědností premiéra.  Bez ohledu na divadlo hrané částí mediální scény bude to jako každý podzim vláda, která v našem ústavním systému rozhodne, jak přesně bude rozpočet na příští rok vypadat, a bude to také Rozpočtový výbor, který návrh rozpočtu projedná a v konečné instanci všichni zákonodárci, kteří rozpočet schválí a přijmou.

Proto je správné, že právě ministr vnitra letos účast v nabízeném teatrálním kousku odmítl. Pokud si Andrej Babiš veřejně stěžoval, že „pan Chovanec se mnou o rozpočtu nejednal", a že požadované tři miliardy korun na boj proti terorismu nedostane, ukazuje jen, že ani po pěti letech v politice nepřestal být spíše ochotníkem, než zkušeným profesionálem.

Chovancův požadavek navýšení rozpočtu jde v souladu se schválenou koncepcí proti terorismu a ministr financí má spíše přemýšlet, jak sestavit rozpočet se zakomponováním všech hlavních požadavků svých rezortních kolegů. Nikoliv se zhurta pustit do jejich komentování. Pak se nevyhne spekulacím o tom, zda jeho odpor vůči všemu, co přijde z kanceláře ministra vnitra, není jen uraženeckým gestem vůči politikovi, který ho ponížil ve válce o reorganizaci policie i v bitvě o hájení neschopného ministra dopravy.

Je to již třetí léto, kdy se ozývají hlasy, že jednání o rozpočtu nesmí být nástrojem osobní msty. Sestavování ekonomické rozvahy státu na kalendářní rok je příliš důležité na to, aby se stalo špatně nastudovanou ochotnickou hrou o čtyřech reprízách. Chvála ministrům, kteří tohle již pochopili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komínek (KSČM): Jsem hrdý na to, že jsem tuto loutku a automat na podpisy nevolil

6:03 Komínek (KSČM): Jsem hrdý na to, že jsem tuto loutku a automat na podpisy nevolil

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novoročnímu projevu prezidenta Petra Pavla