Kasal (KDU-ČSL): Opoziční smlouvou si ČSSD a ODS chtěly navždy rozdělit moc

09.07.2018 22:18 | Zprávy

Dnes uplynulo 20 let od vzniku takzvané opoziční smlouvy. Její podporovatelé o ní mluvili jako o jediném řešení bezvýchodného povolebního patu. Odpůrci ji ale označili za nepřijatelný postup, který se vymyká nastaveným demokratickým principům.

Kasal (KDU-ČSL): Opoziční smlouvou si ČSSD a ODS chtěly navždy rozdělit moc
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal

Výsledek? Čtyři roky relativně stabilního vládnutí – premiérem se stal Miloš Zeman /ČSSD/, Sněmovnu řídil Václav Klaus /ODS/. Dvě toho času největší politické strany si mezi sebe rozdělily politickou moc a panovaly. „Chtěly si tím navždy zařídit rozdělení moci mezi sebe,“ říká Jan Kasal, který byl v roce 1998 místopředsedou KDU-ČSL.

Bylo to tehdy v roce 1998 rychlé? Měli jste vůbec přehled o tom, kdo s kým o sestavení vlády vyjednával?
Volby v roce 1998 vyhrál Miloš Zeman, tím musím začít. A jeho první plán byl dohodnout se na vládě s KDU-ČSL. Tehdy nám nabídl velkolepé podmínky. Jenže my jsme do toho sami jít nechtěli, takže jsme přemlouvali Unii Svobody, aby se do koalice přidala. Jeden den souhlasila, druhý den slib odvolává. A vzápětí už Miloš Zeman podepisuje opoziční smlouvu s Václavem Klausem. Jsem si jistý, že ji připravovali současně s jednáním s námi.

Situace tedy neměla jen jediné východisko, na druhou stranu když ostatní strany nechtěly jít do koalice – v čem byla opoziční smlouva tak špatná?
Z mého pohledu nebyla opoziční smlouva nebezpečná sama o sobě, nehodnotím negativně to, že Klaus umožnil Zemanovi vznik vlády. Někdo vládnout musel. Ale ta smlouva byla nemravná v tom, že si pomocí ní chtěla sociální demokracie a ODS zajistit rozdělení moci navždy pouze mezi sebe. Jedna strana měla mít exekutivu a ta druhá kontrolní mechanismy. A aby to takto mohlo dlouhodobě fungovat, došlo k dramatické změně volebního zákona. V tom bylo to neštěstí. A ještě řeknu něco, co se možná lidem nebude líbit…

Řekněte.
Ale je to tak. Hned po té, co opoziční smlouva vznikla, jsme jeli s Josefem Luxem (tehdejší předseda KDU-ČSL) a Mílou Výborným (tehdejší místopředseda KDU-ČSL) za Václavem Havlem do Lán a prosili jsme ho, aby Miloše Zemana premiérem nejmenoval. Chtěli jsme, aby počkal, až opadnou emoce. Určitě to nebyla jediná varianta. I tehdy by se našlo jiné, a nepochybně lepší, řešení. Ale Václav Havel nám nevyhověl, Zemana bez otálení jmenoval, a tím vládě v podstatě požehnal, ačkoliv se mu nelíbila. To vím.

Co to znamenalo pro KDU-ČSL?
Obrovsky složitou opozici. Měli jsme sice 9 procent, ale ani jednu funkci ve vedení Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté, kteří dnes hovoří o proporcionálním zastoupení, si tenkrát rozdělili vedoucí pozice jen mezi sebe a ODS.

Nakonec se ale podařilo vytvořit ještě ve spolupráci s dalšími středopravicovými stranami (Unií svobody, Demokratickou unií a Občanskou demokratickou aliancí) takzvanou Čtyřkoalici.
Ano, byl to nadějný projekt, který by bez opoziční smlouvy asi nevznikl. Už v roce 1998 jsme uspěli v senátních volbách. Vítězství jsme potvrdili i v roce 2000 a navíc jsme v prvních krajských volbách získali 5 hejtmanů a desítku náměstků. Tedy pokud bych se mohl posunout do přítomnosti, tak bych potvrdil, že i současný politický marasmus může být motivem pro vznik něčeho nového, nadějného.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Jak je to tedy s těmi raketami?

11:17 Rajchl (PRO): Jak je to tedy s těmi raketami?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k povolení Ukrajině použít rakety dlouhého doletu