Jedním z neduhů společnosti je lhostejnost lidí k politickému dění v zemi, jelikož lidé jsou otráveni politickou situací a politiky, kteří jim vždy před volbami naslibují hory doly, aby byli zvoleni a potom celé volební období vysvětlují, jaké že to byly objektivní příčiny, které nedovolily splnit předvolební sliby.
Rozhodování zákonodárců často nekoresponduje s tím co by si přála většina občanů, proto by se společnost měla zapojila do politického dění díky uzákonění širokého referenda, ve kterém by občané mohli rozhodovat o zásadních otázkách týkajících se země. Každý občan by tak měl maximální svobodu rozhodovat o svém životě, zemi a její politice sám.
Referendum je všelidové hlasování, kdy je předkládán obyvatelstvu ke schválení či zamítnutí zákon, předpis, anebo významný krok v mezinárodní politice dané země. Systém přímé demokracie dlouhodobě funguje ve Švýcarsku v níž má institut referenda velký vliv na chod společnosti. Vyhlášení referenda je tam pro některé kategorie zákonů dokonce povinné. Mnoho politiků má z referenda strach, jelikož se bojí názorů občanů. Jak může být, ale politika provozována jako služba veřejnosti, když se sami politici bojí názoru svých voličů? Politika má sloužit k obecnému blahu ne pro blaho jednotlivce či jedné strany. A to je důvod proč má většina politiků z referenda strach, bojí se toho, že lidé rozhodnou jinak než chtějí oni sami. Odmítání referenda je vzkaz občanů, že si jich politici neváží a nezajímá je co opravdu chtějí a že nejsou pro ně dostatečně chytří, aby sami rozhodovali o své budoucnosti. Politici tím dávají občanům najevo, že je zajímají je jen tehdy, když chtějí jejich hlas.
Zavedení referenda je stěžejní nástroj k zavedení přímé demokracie, která umožní každému občanovi se průběžně vyjadřovat k činnosti každého politika. Politici by tak nemohli páchat to čeho jsme svědci dnes, jelikož by se přímo zodpovídali lidu, který by je mohl odvolat, pokud občany zklamou.
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV