Ministr Bartoš: V digitalizaci se strašně těžko ukazují úspory

20.12.2023 15:14 | Zprávy

Projev na 20. schůzi Senátu 20. prosince 2023 k zákonu o právu na digitální služby

Ministr Bartoš: V digitalizaci se strašně těžko ukazují úspory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Já si myslím, že tato otázka je velmi správná. A já se i v jiných případech snažím postupovat jako řádný hospodář a nemrhat prostředky, byť v některých případech jsme ve vlaku, z kterého se velmi špatně vystupuje a mrhání prostředky je jakýsi doběh předchozích smluv. Ježíši, nechci jít do technického řešení, ale rozdíl mezi evropskou peněženkou a českými eDoklady je popsán na těch stránkách. Ale zkusím říct dva základní principy.

Aplikace, která to řeší, kterou občan bude mít nahranou, je tzv. front-end té aplikace, to, čím se prokazujete, v čem se certifikáty ukládají. To, co budou dodávat eDoklady, do budoucna certifikáty, potvrzení o studiu, nejvyšší dosažené vzdělání či nějaké jiné informace, které budou v rámci evropského prostoru prokazovatelné a uznávatelné napříč. Takže aplikace by se vyvíjela stejně – a aplikace je ten front-end – kdy se na poslední chvíli ještě soutěží, jak to bude vypadat a tak. To my máme a budeme to mít odladěné. Investice je skutečně v řádu nižších desítek milionů.

Druhá část je proces, kterým se to dělá. To je ten systém požadavku „prokaž se“, ten „call to action“, a odpověď, která je vygenerováním, systém vygeneruje odpověď, což je poskytnutí těch údajů.

Třetí věc, která už je velmi technická a já si z hlavy teď, i když to mám každý den na talíři, nevzpomenu, jak se jmenuje ten protokol, ale přenos informací na internetu probíhá přes tzv. protokoly. Toto je speciální protokol pro komunikaci dat skrze mobilní telefony. A to je vybraný bezpečný protokol, na kterém se potom budou informace vyměňovat mezi jednotlivými subjekty.

My teď, co dodáváme, tak zdroj informací, jediný, kdo systému přispívá, je stát skrze centrální registry a to, co v tuto chvíli dokážeme zobrazit na portálu občana. V evropském řešení ekosystém těch, kdo poskytuje ty informace, je uznáván. Univerzita to bude sama o sobě. Já, když teď budu chtít dostat nejvyšší dosažené vzdělání, tak buď mám orazítkovaný, ověřenou kopii vysokoškolského diplomu, někde po mně chtějí originál vysokoškolského diplomu, nebo my to tam asi dokážeme dostat přes nějaký systém, který se jmenuje SIMS, kde jsou informace o studentech, nebo ze systému vysokých škol, do registrů, a pak to někde z registrů zobrazit jako informaci, ten člověk je PhDr., Ing., Doc, něco. V evropském systému to bude zaregistrování všech subjektů, které pokud jsou průvodcem potvrzení, to mohou do systému vykazovat znova.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Do nákladů jsme započítali všechny výdaje, které můžeme přes státní pokladnu identifikovat

14:07 Ministr Jurečka: Do nákladů jsme započítali všechny výdaje, které můžeme přes státní pokladnu identifikovat

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – odpověď na interpelaci poslance Juch…