Spojenci se shodli, že chtějí pokračovat ve výcviku iráckých bezpečnostních sil. Stejný zájem deklaroval v dopise generálnímu tajemníkovi Jensi Stoltenbergovi i irácký premiér Adil Abdul-Mahdi. „NATO je v Iráku na pozvání irácké vlády. Ta nám potvrdila své přání pokračovat ve výcviku, poradenství a budování kapacit tamních ozbrojených sil,” uvedl ministr Metnar.
V Iráku působí i čtyři desítky českých vojenských instruktorů a mentorů. Většina jich plní úkoly v rámci operace Inherent Resolve zaměřené na boj s Islámským státem, několik českých vojáků je začleněno do výcvikové mise NATO.
Další témata jednání aliančních ministrů byla věnována posilování schopností kolektivní obrany, zvyšování výdajů na obranu v členských zemích nebo hrozbám v kybernetickém prostoru.
Ještě před zahájením ministeriády se v rámci českého předsednictví uskutečnilo jednání ministrů obrany V4 s britským kolegou Benem Wallacem. „Spolupráce pokračuje i po Brexitu, Británie zůstává důležitým partnerem a jedním z pilířů evropské bezpečnosti,” shrnul Lubomír Metnar.
Ministr také bilaterálně jednal s kolegy z Gruzie a Švédska. „Dobrá zpráva pro fanoušky a návštěvníky Dnů NATO v Ostravě. Ministr Peter Hultqvist potvrdil, že se Švédsko stane v září zvláštním partnerem letošního ročníku.”
Lubomír Metnar také v Bruselu za Českou republiku podepsal Memorandum o porozumění k pořizování munice pro pozemní síly. Cílem tohoto projektu vedeného Francií je společný postup při budoucích nákupech speciální a chytré munice. Do projektu je nyní zapojeno již 23 evropských zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV