Ministryně Marksová: Je třeba udělat všechno pro to, aby děti v ústavech vůbec nekončily

17.06.2016 12:53 | Zprávy

MPSV se zabývá krizovou situací dětí v Chrastavě

Ministryně Marksová: Je třeba udělat všechno pro to, aby děti v ústavech vůbec nekončily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

MPSV se zabývá krizovou situací dětí umístěných v dětském domově se školou a výchovném ústavu Chrastava z hlediska podmínek péče o děti, zajištění jejich bezpečí a aktuálně také přemístěním dětí z důvodu plánovaného ukončení provozu výchovného ústavu.

„Ze zjištění MPSV vyplývá, že důvodem umístění velké části dětí, které vyrůstají v dětských domovech se školou nebo výchovných ústavech, jsou předchozí problémy ve škole, například záškoláctví nebo nerespektování učitele, nebo doma, kdy si rodiče s chováním dítěte neví rady nebo dítě zanedbávají. Některé děti byly samy obětí trestného činu. Ze 34 dětí jsou nyní v Chrastavě pouze tři, které mají nařízenou tzv. ochrannou výchovu, tedy které se dopustily trestného činu,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Systém nepřirozeného kolektivního zařízení, zejména pokud používá metody tvrdé represe a soustavného porušování práv, neumožňuje dětem osvojit si základní sociální dovednosti pro mezilidské vztahy a fungování v běžné společnosti. Děti prakticky nedostanou příležitost osvojit si „správné“ chování v uzavřeném areálu, kde bydlí, chodí do vlastní školy, stýkají se stále se stejnými lidmi (personálem) a často ani nevědí, jak a co mají udělat, aby se mohly vrátit domů. V atmosféře strachu a nejistoty potom může logicky vznikat přetlak, který mnohdy vyústí v útok dítěte vůči sobě (sebepoškozování) nebo vůči druhé osobě – aniž by dítě takové sklony běžně mělo.

Problémy některých dětí by navíc bylo možné řešit tak, aby zůstaly doma a např. ambulantně navštěvovali poradnu. Tento typ služeb však z důvodu nedostatku financí chybí, přičemž péče v zařízení typu dětský domov se školou a výchovný ústav je nákladná (cena za provoz areálů a odborné pracovníky), jedná se o cca 40 - 60 tis. na měsíc na jedno dítě, včetně doby, kdy je dítě na útěku.

Situaci dětí v zařízení je třeba urychleně řešit, MPSV bude ve spolupráci s příslušnými OSPOD hledat nejvhodnější možnost přemístění dětí, ať už zpátky do rodin nebo do jiných zařízení. Aktuální prioritou do doby přemístění dětí je zajistit jejich bezpečnost v zařízení.

„Je třeba udělat všechno proto, aby děti v ústavech vůbec nekončily, a když už tam jsou, aby se jim dostalo odpovídající odborné pomoci a péče a rodinám aby byla poskytnuta sociální práce tak, aby se děti v co nejkratší době mohly do svých rodin vracet,“ dodala ministryně Marksová.

Pracovníci a pracovnice orgánů sociálně-právní ochrany dětí provedou v následujících dnech přehodnocení situace a individuálního plánu ochrany každého dítěte. Na základě výsledku rozhodnou o dalším postupu, buď budou podány návrhy soudu na zrušení ústavní výchovy, nebo na přemístění dítěte do jiného ústavu.

V tomto kontextu bude MPSV ve spolupráci s MŠMT usilovat o systémové řešení pojetí služeb pro ohrožené rodiny a děti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Zůstane svoboda slova prázdným heslem?

4:31 Prokšanová (KSČM): Zůstane svoboda slova prázdným heslem?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podmínkám udělování občanství uprchlíkům