Ministryně Marksová: Výhody, které přináší firmě zdravotně postižený zaměstnanec, jsou nezanedbatelné

13.02.2016 10:59 | Zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová tento týden posnídala se zástupci komerční sféry. Na setkání, které ministerstvo pořádalo ve spolupráci s neziskovou organizací Rytmus, byly představeny výhody, které může firmě přinést zaměstnanec se zdravotním postižením.

Ministryně Marksová: Výhody, které přináší firmě zdravotně postižený zaměstnanec, jsou nezanedbatelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová

„Výhody a pozitiva, které přináší firmě zdravotně postižený zaměstnanec, jsou nezanedbatelné. V době, kdy společnosti hůře hledají a obsazují určité pracovní pozice, přestavují osoby se zdravotním postižením zajímavý prostor pro hledání nových a loajálních zaměstnanců,“ uvedla na snídani ministryně Marksová.

Přijetím zdravotně handicapovaných občanů se firmy přihlásí ke společensky odpovědnému podnikání a podniky, které mají více než dvacet zaměstnanců, splní i povinný podíl zaměstnaných osob se zdravotním postižením. Zvýší se takzvaná diverzita jejich pracovního týmu a firmy mohou lépe využít kvalifikovaných pracovníků. Osoby se zdravotním postižením se stávají i důležitým segmentem na trhu, zákazníky, což se projevuje stále silněji například v bankovnictví a pojišťovnictví. Mít ve svém týmu člověka, který chápe specifické potřeby této skupiny spotřebitelů, je velká výhoda.

A kde začít, jestliže chce firma zaměstnat zdravotně handicapovaného člověka? Pracovnice organizace Rytmus seznámily přítomné s principy takzvaného podporovaného zaměstnávání, kdy se zdravotně postižený člověk postupně začleňuje do pracovního procesu na otevřeném trhu práce a to s pomocí asistenta a koordinátora. Tato služba pomáhá při přijetí a zaučení nového zaměstnance na konkrétní pozici. Cílem je dosáhnout situace, kdy se zdravotně postižený člověk plně začlení do pracovního kolektivu a vykonává všechny činnosti naprosto samostatně.

„Nejsme personální agentura, poskytujeme sociální službu,“ vysvětlila vedoucí organizace Rytmus Jana Březinová. „Přistupujeme k lidem se zdravotním postižením individuálně, snažíme se, aby našli dlouhodobé uplatnění jako plnohodnotní zaměstnanci,“ doplnila.

Lidé z organizace Rytmus využívají ověřených postupů a zkušeností ze zahraničí. Jedním z nich je například takzvaný Job Shadow Day, kdy zájemce o zaměstnání nejprve několik dní dochází s asistentem k zaměstnavateli, seznámí se s pracovištěm a typem práce, s omezeními, která ho případně čekají.  Teprve poté se obě strany rozhodnou, zda mají zájem spolupracovat.

O praktické zkušenosti se zaměstnáváním zdravotně postižených občanů skrze podporované zaměstnání se podělila Martina Bílková, šéfka HR oddělení potravinářské firmy Titbit, s. r. o. Na akci spolupracovala i Asociace společenské odpovědnosti, o.p.s. Snídani připravil sociální podnik Etincelle o.s., který zaměstnává osoby se zdravotním postižením. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…