Ministryně Schillerová: Prostředky, zajištěné z daňových podvodů, se vracejí do státního rozpočtu

03.05.2020 15:52 | Zprávy

V roce 2019 podal Finanční analytický úřad (FAÚ) v rámci odhalování finančních podvodů celkem 471 trestních oznámení.

Ministryně Schillerová: Prostředky, zajištěné z daňových podvodů, se vracejí do státního rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

To je téměř o pětinu více než v roce 2018. Počet podaných trestních oznámení spojených se zajištěním finančních prostředků stoupnul meziročně o více než desetinu na 299. Celkově FAÚ zajistil v uplynulém roce prostředky spojené s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody či financováním terorismu ve výši 2,27 miliardy korun.

„Zvýšení počtu případů, kdy se podařilo zajistit peníze přímo z finančních operací podvodníků, je jasným ukazatelem skvělé práce našich kolegů z Finančního analytického úřadu. Částka zadržená z podvodů přitom není jen pouhým číslem na papíře. Prostředky zajištěné z daňových podvodů se vracejí do státního rozpočtu, zatímco peníze pocházející z jiné trestné činnosti putují zpátky k poškozeným,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

V loňském roce přijal FAÚ celkem 3 954 oznámení o podezřelých obchodech. Počet přijatých oznámení tedy setrval na úrovni z předcházejícího roku, kdy úřad obdržel rekordních 4 028 podnětů. Orgánům činným v trestním řízení loni FAÚ podal celkově 471 trestních oznámení. To je o 19 procent více než v roce 2018, kdy bylo podáno 395 trestních oznámení. Počet podaných trestních oznámení spojených se zajištěním finančních prostředků meziročně vzrostl z 268 na 299.

„K blokaci finančních prostředků došlo u téměř dvou třetin trestních oznámení. Tento výsledek dokazuje, že snaha o efektivní odčerpání výnosu z trestné činnosti je i nadále jednou z priorit FAÚ, kterou se nám daří úspěšně plnit,“ dodává ředitel FAÚ Libor Kazda.

FAÚ aktivně spolupracuje i s dalšími složkami. V minulém roce postoupil Finanční správě ČR a Celní správě ČR celkem 2 035 informací s podezřením na porušení daňových či celních předpisů. Experti z FAÚ tak mají nezanedbatelný podíl na úspěšném výběru daní. Také většina velkých případů Daňové Kobry je realizována v úzké součinnosti s FAÚ, který mnohdy bývá i zdrojem počátečního podnětu ke zpracování případu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Už zase budou usilovat o ratifikaci Istanbulské úmluvy

4:28 Majerová (Trikolora): Už zase budou usilovat o ratifikaci Istanbulské úmluvy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Istanbulské úmluvě.