Debata se konala v rámci přípravy předvolebního programu ODS před komunálními volbami. Ten by měl obsahovat nejen obecné principy pro efektivní fungování samospráv, ale právě také konkrétní změny, jež chce ODS prosazovat rovněž na celostátní úrovni a které by pomohly rozvoji obcí a měst i vyšší kvalitě života jejich občanů.
„Také dnešní diskuse potvrdila, že stát dělá pro zvýšení kvality našeho školství jen velmi málo a že učitelům a ředitelům škol jejich práci neusnadňuje, spíše naopak. Velkým problémem je například stále narůstající byrokracie a papírování, které jsou na úkor výuky. Nejistotu přináší i očekávaná reforma financování regionálního školství, jejíž reálné dopady není nikdo schopen odhadnout. My chceme tuto situaci změnit. Například v oblasti učňovského školství chceme zavést systém duálního vzdělávání, který propojí výuku s praxí a zvýší jeho atraktivitu. Reformu financování je třeba odložit a podrobit důkladnější diskusi, to jsme již navrhli. Naše školství si zaslouží odpovědnější a rozumnější politiku,“ uvedl k jednomu z hlavních témat kulatého stolu předseda Petr Fiala.
„Ve školství není prostor pro experimenty, kterých zde v uplynulých letech bylo opravdu mnoho a které se neosvědčily, ať už jde o povinné přijímání dvouletých dětí do mateřských škol, neustálé změny v systému státních maturit nebo povinnou inkluzi. Školský systém potřebuje kromě peněz více stability a také větší manévrovací prostor pro samotné školy, tedy více kompetencí pro jejich ředitele. Právě to chceme prosazovat,“ doplnil garant programové oblasti „Pestrý život ve městech a obcích“ poslanec Martin Baxa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV