Málokdo si však uvědomuje, jak je evropská grantová politika nákladnou záležitostí. To koneckonců potvrdila i analýza, kterou jsme si nechali v rámci Rozpočtového výboru v Evropském parlamentu vypracovat. Většinu obyvatel by pravděpodobně překvapilo, že Evropská komise musí ročně utratit až 300 milionů eur, tedy přes 8 miliard korun, jen aby dokázala implementovat všechny grantové programy a koordinovat řídící úřady v členských zemích.
K dalšímu vynakládání prostředků a lidských zdrojů dochází dále na národní a regionální úrovni, kde náklady tvoří zhruba až 5 % z celkové dotační částky. Tento neutěšený řetězec uzavírají nakonec příjemci dotací nesoucí v některých případech na svých bedrech až pětinu nákladů z celkové částky dotace.
Je zřejmé, že potenciál i místo na zlepšení můžeme najít na evropské, národní i regionální úrovni. Stačí jen zmínit zastaralé decentralizované procedury neumožňující používat elektroniku, extenzivní zpravodajství či nejasné regule. Právě proto nyní pracujeme na rozšíření digitalizace, harmonizaci kritérií či větší pružnosti sektorových pravidel.
Poslední článek řetězce si však zaslouží ještě větší pozornost. Příjemci se totiž nezabývají pouhou realizací svého nápadu. Musí projít nákladnou přípravou, sítem výběru, vyjednáváním, zpravodajstvím a kontrolami. Zkrátka procesy, na které si zejména nováčci netroufnou. Pokud ano, často, a především na poli výzkumu, čelí situaci, kdy se mezi ty úspěšné nezařadí. Jejich plán tak končí v šuplíku a náklady na přípravu si nesou jako nešťastnou upomínku do budoucna.
Právě z tohoto důvodu spolupracujeme s Komisí na úpravě legislativy relevantní pro žadatele a příjemce dotací. Mířit budeme na jednodušší formuláře, snížení počtu projektových dokumentů či jednotná pravidla i audit. Zároveň však budeme prosazovat větší ochranu proti podvodům a proti střetu zájmů. Cíl je jednoduchý, jmenovitě zamezit zneužívání dotací a zároveň usnadnit zapojení většího počtu subjektů, jejichž projektové plány mají potenciál. To vše do června 2017.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
změna kurzu
Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...
Další články z rubriky
22:01 Richterová (Piráti): Dětské skupiny fungují, inspirovali jsme se i v zahraničí
Dětské skupiny poskytují rodičům možnost volby v péči o jejich nejmenší. A tam, kde není ve školkách…
- 20:03 Seďa (SOCDEM): Snížení fyzických testů nedostatek vojáků nevyřeší
- 18:05 Majerová (Trikolora): Nechutný a neodpustitelný experiment na dětech
- 16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Malé a střední podnikání je likvidováno
- 14:04 Rajchl (PRO): Fiala nebyl pozván na večeři se Zelenským
- 12:06 Okamura (SPD): Říkáme jasné NE cizím základnám