Premiér Sobotka: Společná jednání vlád obou zemí pokládám za dobrou tradici

26.09.2016 20:42 | Zprávy

Vlády České a Slovenské republiky společně jednaly o spolupráci v dopravním propojení, bezpečnosti, energetice i budoucnosti EU.

Premiér Sobotka: Společná jednání vlád obou zemí pokládám za dobrou tradici
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

V pondělí 26. září 2016 se v Bratislavě uskutečnilo v pořadí již čtvrté společné zasedání vlád České republiky a Slovenské republiky. Vládní kabinety v čele s předsedy vlád Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem jednaly o vzájemných vztazích obou zemí, spolupráci v rámci středoevropského regionu, bezpečnostních otázkách a o budoucnosti Evropské unie. Ministryně a ministři společně prodiskutovali také otázky energetiky, oblast dopravní a železniční infrastruktury a rozvoj hospodářské spolupráce.

„Společná jednání vlád obou zemí pokládám za dobrou tradici. Naše vztahy jsou vítaným příkladem pro celou EU a jsou také důležitým příspěvkem ke stabilitě střední Evropy i celé Unie. S premiérem Ficem, ale i na úrovni jednotlivých resortů jsme diskutovali problematiku rozvoje infrastruktury, obrany a společné ochrany vnější hranice a migrační politiky, koordinaci v rámci platformy V4, ale také témata a momenty, které nás historicky spojují, a to jsou oslavy 100. výročí vzniku Československa, 50. výročí Pražského jara a 25. výročí vzniku novodobé státnosti obou republik,“ uvedl předseda vlády Sobotka.

Jedním z důležitých témat byla spolupráce v otázkách dopravní infrastruktury. Vládní představitelé se dohodli na zlepšení dálničního a železničního propojení obou zemí. Obě země mají společný zájem na výstavbě silnice D49 resp. R6 ve Zlínském a Trenčínském kraji, která propojí českou a slovenskou dálnici D1. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka informoval slovenského premiéra Fica o udělení výjimky z řízení EIA, která urychlí výstavbu dálnice D49 v úseku Hulín – Fryšták.

Dalším tématem byl aktuální vývoj v Evropské unii v návaznosti na zářijový bratislavský neformální summit lídrů členských států EU. V souvislosti s předsednictvím Slovenské republiky v Radě EU a s ohledem na členství obou zemí ve Visegrádské skupině byly diskutovány také otázky bezpečnosti v Evropě a ochrany schengenské hranice. Významného pokroku v tomto ohledu dosáhla spolupráce obou zemí v oblasti ochrany vzdušného prostoru. V současné době se připravuje podpis příslušné smlouvy, která upravuje vzájemné přeshraniční zásahy stíhacích letounů na území druhého státu v případě odvracení hrozby.

Velký význam pro rozvoj obou zemí má efektivní čerpání z fondů Evropské unie. Podpora přeshraniční spolupráce financované z evropských fondů je prioritou obou zemí a pokládají ji za důležitý nástroj pro posilování vzájemných vztahů.    

Česko a Slovensko jsou také tradičními partnery a spojenci v energetických otázkách, a to zejména v oblasti jaderné energetiky, kterou ČR pokládá za jeden z nástrojů k dosažení nízkouhlíkové energetiky. Výrazem dobře fungující spolupráce je mimo jiné i pravidelné pořádání Evropského jaderného fóra, které se koná střídavě v Praze a Bratislavě. Oba premiéři společně vystoupí u příležitosti zahájení již XI. ročníku, jenž se uskuteční 4. října 2016 v Bratislavě.

Vlády České a Slovenské republiky se také společně zaměřily na přípravy oslav 100. výročí vzniku Československa, kulatého výročí 50 let uplynulých od tzv. Pražského jara a výročí 25 let vzniku novodobé státnosti České a Slovenské republiky. Všechna tato výročí připadají na rok 2018. Premiéři obou zemí se zároveň shodli na společné koordinaci spolupráce nejvýznamnějších kulturních institucí a realizaci společných výstav a akcí.

V závěru setkání podepsali premiéři Sobotka a Fico Společné prohlášení předsedů vlád České republiky a Slovenské republiky, které shrnuje výsledky společného zasedání vlád týkající se jak česko-slovenské bilaterální spolupráce v oblastech energetiky, dopravy, zemědělství či kultury, tak aktuálních evropských a bezpečnostních otázek.

Zasedání české a slovenské vlády bylo již čtvrté v pořadí. Naposledy vlády společně zasedly v květnu 2015 na zámku Valtice na jižní Moravě, v dubnu 2014 bylo společné jednání ve Skalici a v říjnu 2012 pak v Uherském Hradišti a Trenčíně. K pravidelným mezivládním konzultacím se vláda ČR schází také s vládou Státu Izrael a s vládou Polské republiky.

Společné prohlášení předsedů vlád České republiky a Slovenské republiky naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregor (Motoristé): Otakar Foltýn a kultura novodobé cenzury a nenávisti

12:17 Gregor (Motoristé): Otakar Foltýn a kultura novodobé cenzury a nenávisti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Otakaru Foltýnovi.