Samohýl (HOPB): Jihočeské školství potřebuje koncepci a odvahu

15.08.2016 13:08 | Zprávy

Krajské školství je jedním z hlavních témat koalice PRO JIŽNÍ ČECHY, kterou tvoří STAN, HOPB a TOP 09. Nad problematikou se zamýšlí náš kandidát, vysokoškolský učitel, PhDr. Jan Samohýl, Th.D.

Samohýl (HOPB): Jihočeské školství potřebuje koncepci a odvahu
Foto: PRO JIŽNÍ ČECHY
Popisek: Jan Samohýl

Školství v kraji je významně poznamenáno nekoncepční politikou MŠMT a špatnou informovaností, což se aktuálně ukázalo na tématu společného vzdělávání (inkluze) a na představách ministerstva školství revidovat financování regionálního školství. Jihočeský kraj trpí nevyváženou strukturou středních škol v kraji, kde současné vedení není schopno posazovat svoji vizi vzdělávání. Současné vedení kraje nenašlo odvahu k řešení sítě a struktury středních škol v Jihočeském kraji. Hlavní cílem by nemělo být rušení a slučování škol, tedy hledání úspor, ale idea vzdělávání v kraji.

Je nutné také řešit situaci kvalitního technického vzdělávání, po kterém je na trhu práce stálá poptávka. Zvýšit by se měla tím i atraktivita a úroveň učebních oborů v základních profesích. Spolupráce a podpora základních škol, zvláště na menších obcích, spolu s podporou sportu a volnočasových aktivit mládeže, je nedostatečná. Důležitá je i podpora spolupráce Jihočeské univerzity s podnikateli a firmami v oblasti přenosu výsledků výzkumu do praxe.

Pro rozvoj kraje má školství ještě jednu důležitou roli, a to je úloha kulturní. Školy ve městech a obcí by měly být centry života, kultury a inspirace. Budeme tedy podporovati venkovské střední školy, a to nejen v několika větších okresních městech, což by mohlo přispět k dalšímu zamezování vylidňování venkovských oblastí. Podpoříme i z krajských prostředků školy, které jsou těsně pod minimálním normativem počtu žáků, i z důvodu oživování života v obcích a osídlování venkova. Právě školy v obcích mohou být nositeli obnovující se kultury.

Pasivita a ideová předpojatost se konkrétně ukázala ve chvílích, kdy kraj nepodpořil vznik Waldorfského lycea, které by navázalo na dvě fungující ZŠ tohoto typu v kraji. Osobní spory pak vedly k omezení fungování Britského centra v Českých Budějovicích.

Významná témata se týkají také mládeže a sporu. Je nutné zavedení jasných, transparentních a dlouhodobě neměnných pravidel pro podporu sportu, tělovýchovy a volnočasových aktivit, zvláště mládeže. Budeme posilovat granty podporující sportovní činnosti výkonnostního a zvláště masového sportu, s upřednostněním podpory mladých sportovců. Podpoříme a zintenzivníme prevenci negativních jevů mezi mládeží. Podpoříme vedoucí kroužků, trenéry a vychovatele v mimoškolní výchově.

V oblasti školství je před námi v Jihočeském kraji řada úkolů. My však máme dostatek erudice a odvahy se k těmto výzvám postavit aktivně a odpovědně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Novela zlepší dostupnost internetu, zejména v odlehlých oblastech

20:03 Ministr Vlček: Novela zlepší dostupnost internetu, zejména v odlehlých oblastech

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, která přináší lepší ochra…