Šarapatka: Bruselská mantra

04.10.2015 9:59 | Zprávy

V ČSSD panuje na téma uprchlíků široká škála názorů a TOP 09 by zase, podle europoslance Niedermayera, asi ubytovávala imigranty v hotelech nebo na zámcích.

Šarapatka: Bruselská mantra
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.

Při pátečních Událostech, komentářích na ČT 24 jsem měl možnost s Jeronýmem Tejcem (poslancem ČSSD) a Luďkem Niedermayerem (europoslancem za TOP 09) diskutovat na téma uprchlíků a podmínek jejich pobytu v České republice.

Předseda ústavně – právního výboru PSP ČR Tejc vcelku nepřekvapivě a jasnými argumenty hájil dnešní politiku a konkrétní kroky svého ministra vnitra Milana Chovance. Na politice ČSSD je překvapivý spíše pouze extrémní rozptyl názorů jejich nejvyšších představitelů na tuto tématiku. Od pragmatického a dosti razantního postoje ministra Chovance (i Jeronýma Tejce), přes váhavou, nepříliš čitelnou a nestabilní pozici premiéra Sobotky až po zcela neskutečné počínání a idealistické blábolení jejich ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Europoslanec za TOP09 Luděk Niedermayer naproti tomu asi ještě nepochopil, koho že v tom Bruselu vlastně zastupuje. Zda své voliče nebo bruselskou nomenklaturu. Přestože má většina obyvatel České republiky na současnou uprchlickou vlnu zcela jasně čitelný a negativní názor, neúnavně a opakovaně v pořadu zdůrazňoval jakési morální právo uprchlíků na důstojné přijetí v Evropě. No, asi to byla nějaká ta multi–kulti mantra, která se dnes učí v Bruselu. Stejně tak poté kritizoval, za vehementní podpory redaktora pořadu, údajné nedůstojné podmínky v českých detenčních zařízeních. Sice v žádném z nich nebyl, jak se prořekl, ale zato o nich četl v Respektu.

Faktem sice je, že většina nově budovaných detenčních kapacit pro uprchlíky v České republice vzniká urychlenou přestavbou nepotřebných vězeňských zařízení, neboť dříve, v 90. letech vybudovaná azylová zařízení , byla, jako nepotřebná, k naší smůle, zrušena. O nedůstojných podmínkách v nich, nebo dokonce o nevhodném zacházení s uprchlíky, však nepochybně hovořit nelze.  Ti lidé, z nichž jen někteří (asi 10%) mají opravdu podle mezinárodních dohod na azyl právo, přece přišli do Evropy ilegálně a již tím naše zákony porušili. To je jako máme ubytovat v Alcronu? Nebo třeba na Orlíku? A kromě toho detenční zařízení slouží pouze k  dočasnému ubytování běženců po dobu, kdy probíhá jejich registrace, kontroluje se jejich zdravotní stav, zjišťuje se, zda nemohou být pro naši společnost nebezpeční atd. Tak nám to totiž ukládají schengenské, dublinské a jiné dohody, o kterých pan europoslanec možná ještě neslyšel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Mračková Vildumetzová: Znovu, a lépe! Takhle ne!

20:06 Senátorka Mračková Vildumetzová: Znovu, a lépe! Takhle ne!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novému trestnému činu „napomáhání cizí moci“.