Seďa (ČSSD): Grónská i faerská autonomie ukazují na některé chybné kroky Evropské unie

28.08.2016 19:30 | Zprávy

Ve dnech 15.8. až 20.8.2016 proběhla dlouho plánovaná návštěva Podvýboru pro technologické trendy a bezpečnost Výboru pro vědu a technologie PS NATO v Dánsku, Grónsku a na Faerských ostrovech. Sraz všech účastníků bylo v Kodani v předvečer zasedání. V pondělí 15.8. odjeli účastníci na letiště Roskilde, aby letounem Dánského královského letectva C-130J-30, odletěli do hlavního města Grónska Nuuk (Dobrá naděje). Po šesti a půl hodinách letu s mezipřistáním v Keflavíku (Island) a po příletu na mezinárodní letiště, jsme se ubytovali a obdrželi zpřesněný program zasedání.

Seďa (ČSSD): Grónská i faerská autonomie ukazují na některé chybné kroky Evropské unie
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Grónsko je autonomní částí Dánského království, tak jako Faerské ostrovy. Mají svoji vládu a 31 členný parlament a na základě referenda nejsou od roku 1985 členy EU. Důvodem je zejména národní zájem pokračování v lovu velryb a v neomezeném rybolovu. Nicméně jako občané Dánského království jsou zároveň občany Evropské unie. Tento největší ostrov na světě (2 166 086 km2) má 55 847 obyvatel a v jeho hlavním městě žije 17 316 osob.

16.8. jsme navštívili Grónské národní muzeum a Grónský parlament (Inatsisartut), kde jsme diskutovali se členy Výboru pro zahraniční politiku a bezpečnost o aktuálních problémech této země i o budoucích návrzích politické reprezentace Grónska. Následoval brífink na Úřadu vlády (Naalakkersuisut), konkrétně na Ředitelství minerálních zdrojů. Tam jsme získali informace o současném stavu těžby nerostných surovin (železo, zinek, rubíny, zlato, stříbro, uran, zirkonium, olovo, hydrocarbon, ropa a plyn), o stavu licencí i o budoucím výhledu do roku 2025, včetně informací o provázanosti průzkumu a těžby s ochranou životního prostředí.

Odpoledne následoval brífink a diskuse na velitelství Arctic Command spojenou s prohlídkou křížníku F357 Thetis. Poté následovala prohlídka a rozhovor na Grónském institutu přírodních zdrojů a centra výzkumu klimatických změn.

Ve středu byl naplánován odlet na leteckou základnu Thule, ale z důvodu zhoršeného počasí a nemožnosti přistání vojenského letounu na letišti v Nuuk, byl program uzpůsoben. Nejprve následovala návštěva u Ministra průmyslu, práce, obchodu a zahraničních věcí pana Citruse Qujaukitsoqa, kde se diskutovala ekonomická a zahraniční politika Grónska, a to nejen ve vztahu k NATO či EU, ale i k Dánsku. Následovalo zajištění přeletu na letiště v Kangerlussuaqu (Velký fjord) leteckou přepravou Air Greenlands.

Následující den jsme odletěli armádním speciálem do Station Nord, kde následovala prohlídka této nejsevernější základny dánské armády a diskuse spojená s prohlídkou Villum Research Station, kterou vybudovala a provozuje Univerzita v Arhusu. Po necelých dvou hodinách pobytu jsme odletěli na Faerské ostrovy na letiště Vágar, kde nás očekával šéf protokolu J.V.Hansen.

V pátek 19.8. jsme z letiště odletěli vrtulníkem AW139 na heliport v hlavním městě Tórshavn, kde jsem se na hlídkové lodi MS Brimil setkali s P.Michelsenem, ministrem zahraničních věcí a obchodu, panem H.Hoydalem, ministrem rybolovu a dalšími představiteli politické reprezentace Faerských ostrovů. Opět byl zdůrazněn vztah země k EU i Dánskému království. Po dvouhodinové plavbě jsme se vrátili do Vágaru, odkud jsme odletěli do Dánska, kde oficiální návštěva podvýboru STC byla ukončena.

Přes skutečnost, že zahraniční pobyt byl velmi náročný a byl závislý na počasí, to byla návštěva úspěšná s velkými získanými zkušenostmi. To, že arktická oblast je v posledních letech v hledáčku rozličných mocností i členských zemí Rady arktických zemí, ukazuje na rostoucí a zejména budoucí význam této oblasti. A to nejen z pohledu těžby ropy, plynu či rozličných vzácných nerostů, ale i z pohledu dopravy i z bezpečnostních důvodů. Vždy´t tato oblast i v současné době provozované letiště vznikly v průběhu druhé světové války či v období tzv. studené války, jako strategické body obrany.

Jak grónská, tak faerská autonomie ukazuje na některé chybné kroky Evropské unie z pohledu národních zájmů té které země. Nicméně hlavou obou autonomních zemí je dánská královna a Dánsko si ponechává rozhodující pravomoci v klíčových oblastech, jako je zahraniční politika, měnová politika, bezpečnost, přírodní zdroje apod.). Nicméně omezená autonomie s vlastními parlamenty se snaží posilovat svoji roli v rozvoji společnosti i k postupnému rozšiřování autonomie. Například došlo k osamostatnění grónského soudnictví a vězeňského systému, policie, letectví, rodinného či firemního práva. V oblastech, kde došlo k přesunu pravomocí odpovídají autonomní vlády i za financování těchto pravomocí. Za což odpovídají vlády těchto zemí i jejich vlastní politický systém. Zároveň obě autonomní země mají své zástupce v centrálním dánském parlamentu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Mediální dozorci vládních přešlapů a lží

8:02 Lachnit (ANO): Mediální dozorci vládních přešlapů a lží

Část mediální scény, která bývá často označována jako „hlavní proud“ či „mainstream“, používá pro sv…