Hlavním cílem balíčku je zvýšit bezpečnost na silnicích a nastavit minimální úroveň technických kontrol tak, aby osobní a užitková vozidla byla dlouhodobě udržována v dobrém technickém stavu. Sladění pravidel navíc pomůže zajistit nediskriminační podmínky pro přepravce ve všech členských státech.
„Naší snahou bylo dojednat kompromis ještě v prvním čtení řádného legislativního postupu, což se podařilo a já jsem spokojena,“ uvedla europoslankyně a zpravodajka návrhu Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), která jednání s litevským předsednictvím a Evropskou komisí o silničních technických kontrolách po celou dobu vedla. Směrnice navazuje na Bílou knihu o dopravě, u jejíhož zrodu rovněž poslankyně stála a na cíl Evropské unie ohledně snížení počtu smrtelných dopravních nehod do roku 2020 o polovinu.
Podle odhadů Evropské komise zapříčiňují technické závady asi 6 % všech nehod na silnicích, při kterých zemře přibližně 2 000 lidí a ještě mnohem více se zraní. Zhruba 25 % nehod s účastí kamionů a nákladních automobilů je navíc spojeno s nedbalým zabezpečením nákladu. „Vzhledem k tomu, že v Evropě narůstá přeshraniční charakter přepravy, jsou společná pravidla opravdu žádoucí. Zatímco někde se při silniční technické kontrole spokojí s obhlídkou vozu a kontrolou dokladů, jinde následuje důsledná technická prohlídka, která nebezpečné vozidlo přirozeně lépe odhalí,“ vysvětluje europoslankyně Sehnalová, které se podařilo prosadit, aby prohlídky probíhaly ve všech členských státech stejně. Podíl počtu vozidel, jejichž používání bylo kvůli technickým závadám zakázáno, se totiž podle údajů Komise v jednotlivých členských státech dosud značně liší – od vysoké hodnoty 58,5 % ve Spojeném království až po pouhé 0,3 % v Bulharsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD