Senátor Canov: Za kompenzací pro obce a kraje stojíme jednoznačně

27.01.2021 18:30 | Zprávy

Projev na 5. schůzi Senátu 27. ledna 2020 k zákonu o kompenzačním bonusu

Senátor Canov: Za kompenzací pro obce a kraje stojíme jednoznačně
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

Vážená paní ministryně,

také se s vámi rád vidím poprvé v letošním roce, určitě si to užijeme, vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové. Pan premiér s paní ministryní se zřejmě rozhodli, že překonají Usaina Bolta v rychlosti, tak obrovskou rychlostí tento zákon doputoval až k nám. Ještě v pátek se jím na jediném čtení zabývala sněmovna. Doputoval sice v rychlosti, ale nezabránilo nám to připravit pozměňovací návrhy s tím, že se vrátím nejprve do léta loňského roku.

V souvislosti se zákonem č. 159/2002, který se tehdy novelizoval, padl senátní návrh, který zaváděl kompenzace pro obce a kraje, spojené s jarní koronavirovou krizí. Po různých peripetiích a podobně neprošla kompenzace pro kraje, tehdy navrhovaná ve výši 500 Kč, s odůvodněním, že kraje jsou jinak sanovány opravami silnic II. a III. tříd, a možná především tím, že tehdejší složení hejtmanů bylo nejednotné. Naproti tomu prošla kompenzace pro obce. Nakonec dosáhla výše 1250 Kč. Pak přišla podzimní krize, my jsme tehdy navrhovali v Senátu, aby za tu podzimní krizi byla kompenzace ve výši 650 Kč na občana a u krajů 300 plus 500 Kč na občana. Těch 300 za podzimní krizi a 500 ještě za jarní, kdy kraje nedostaly nic. Nakonec v Senátu převážilo stanovisko, že aspoň něco bylo přislíbeno, že bude podpořeno stanovisko pro kraje, aspoň ty tři stovky, takže toto stanovisko nakonec převážilo i v Senátu. Bohužel, sněmovna zamítla i těch 300 Kč pro kraje. Čtrnáct krajů pro ně bylo asi málo silné gesto.

Nyní se tady objevila tato novela zákona č. 461/2020. Ta nám poskytuje šanci vrátit do hry zpátky kompenzaci za podzimní krizi plus teď zimní, co novela doplňuje. S tím, že samotná novela, tam ty důsledky nejsou tak silné pro obce ani pro kraje, ale samozřejmě pořád je tu ta podzimní. Proto jsem připravil pozměňovací návrh, který stanovuje kompenzace pro obce ve výši 650 Kč na občana a pro kraje ve výši 300 Kč na občana. Je to přesně ta výše, co jsme určovali tehdy za podzimní krizi, když se zákon schvaloval. A jak to dopadlo, jsem říkal před chvilkou. Tzn. od té doby, jak tato krize pořád pokračuje a přibývá, tak od té doby se to v tomto návrhu nenavýšilo. Takže určitě by to podle mého názoru bylo přijatelné.

Tento návrh jsem včera předložil do ÚPV, tam, jak říkal už pan předseda, poměrem 4 ku 3 ale vyhrál návrh na schválení zákona ve znění předloženém Poslaneckou sněmovnou. Na to jsme ještě reagovali v klubu Starostů a nezávislých tak, že kolegyně Hana Žáková připravila do výboru, který zasedal až od 17 hodin, do hospodářského výboru, pozměňovací návrh takový, že tam částky nejsou určeny pevně, 650 Kč a 300, ale vypočítávají se zpětně podle skutečných daňových ztrát pro obce a pro kraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

6:03 Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

Válkova neschopnost řídit rezort zdravotnictví přináší své další ovoce. Tentokrát v podobě existenčn…