Senátor Kubera: Se Slováky je problém najít téma, na kterém bychom se neshodli

06.02.2019 18:29 | Zprávy

Předseda Senátu Jaroslav Kubera jednal v Bratislavě o společných česko-slovenských oslavách 17. listopadu

Senátor Kubera: Se Slováky je problém najít téma, na kterém bychom se neshodli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera dostál letité tradici a svou první zahraniční návštěvu směřoval na Slovensko. Jednal s prezidentem, premiérem, šéfem Národní rady a ministrem zahraničí, krátce se setkal také s krajany. Se svým protějškem Andrejem Dankem se domluvili na tom, že předsedové parlamentů zemí Visegradské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) zamíří 17. listopadu společně na Národní třídu v Praze, kde si připomenou 30. výročí Sametové revoluce.

V úvodu jednodenní návštěvy Bratislavy zamířil Jaroslav Kubera za prezidentem Andrejem Kiskou, spolu jednali o aktuální politické situaci v obou zemích, přímé volbě starostů nebo o výuce slovenštiny na českých školách. „Pan prezident je zastáncem přímé volby starostů, já jsem opatrnější, protože si uvědomuji, že před zavedením přímé volby, která je sama o sobě líbivá, by mělo být řečeno, jak zamezit problémům, které v důsledku přímé volby mohou nastat – např. když je přímo zvolený starosta paralyzován nesouladem se zastupiteli, kteří jsou v opozici a nedovolí mu rozhodovat podle svého přesvědčení,“ uvedl Kubera.

S předsedou Národní rady Andrejem Dankem plánovali společné oslavy výročí Sametové revoluce, při kterém by přímo na Národní třídě měli zavzpomínat na události před 30 lety společně čelní představitelé Česka, Slovenska i dalších evropských zemí. „Plánujeme přípravy vzpomínkových akcí, aby byly důstojné a aby nebyly zneužity politicky. Má to být především oslava a připomínka událostí, které vedly ke svobodnému a demokratickému uspořádání naší země,“ řekl Jaroslav Kubera na tiskovém briefingu po společném jednání se svým slovenským protějškem. Kubera už získal příslib účasti ze strany Slovenska a Polska.

V Bratislavě jednal také s premiérem Peterem Pellegrinim a ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem. Kromě vynikajících vzájemných vztahů mají obě země velmi podobné postoje k většině zahraničních témat. „Zdá se mi, že Češi a Slováci mají tak pevné a blízké vztahy, až je problém vůbec najít téma, o kterém bychom se neshodli,“ poznamenal Kubera, který na Slovensku mezi lety 1969 a 89 pracoval.

Svou první oficiální návštěvu zakončil vzpomínkou na T. G. Masaryka u jeho sochy v centru Bratislavy, kam položil společně se čtveřicí senátorů květiny a také hovořili s krajany pocházejícími z Česka žijícími v Bratislavě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Všeobecné vzdělávání je mnohem levnější než odborná příprava

4:31 Semelová (KSČM): Všeobecné vzdělávání je mnohem levnější než odborná příprava

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na návrhy změn poslankyně ODS Renáty Zajíčkové v systém…