Senátor Orel: Cílem je umožnit nápravu degradovaných stavů drobných vodních toků

13.11.2020 16:39 | Zprávy

Projev na 2. schůzi Senátu 13. listopadu 2020 k vodnímu zákonu

Senátor Orel: Cílem je umožnit nápravu degradovaných stavů drobných vodních toků
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Petr Orel (SZ)

Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové.

Vzhledem k tomu, že jsem předkládal ty dva pozměňovací návrhy, které prošly pozitivně výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a regionální rozvoj, tak si je dovolím ještě trošičku přiblížit.

Já se především omlouvám za to, že jsem to nepředložil do garančního výboru, ale to bylo z toho důvodu, že jsem si myslel, že garančním výborem je právě ten výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Tak nějak mi to tam více sedělo.

Ještě bych možná na pravou míru uvedl to, že v komisi voda - sucho ten návrh komplexní u mého pozměňovacího návrhu byl, ale pravdou je, že jsme byli ve velmi úzkém složení.

Takže k tomu zdůvodnění toho prvního pozměňovacího návrhu tolik, to podrobné zdůvodnění máte na stolech, takže to zkrátím.

Jak už tu zaznělo, cíl je administrativně zjednodušit odstranění vodních děl v korytech drobných vodních toků s cílem umožnit zpřírodňování upravených koryt drobných vodních toků, takzvané renaturace. Platná právní úprava obsažená ve vodním zákoně nevytváří dostatečné podmínky pro to, aby ukončování právní existence těch nepotřebných, přežitých vodních děl mohlo probíhat v rozsahu adekvátním potřebám zlepšování vodních poměrů v krajině.

Předkládaný návrh má proto za cíl umožnit ukončování právní existence podélných technických úprav koryt formou ohlášení podávaného vlastníkem daného vodního díla. Především se jedná samozřejmě o správce vodních toků k vodoprávnímu úřadu. Navrhované ukončení právní existence vodního díla, akceptování příslušného ohlášení ze strany vodoprávního úřadu má administrativní charakter, nevznáší nároky na změny půdorysné, respektive pozemkové dispozice vodního toku, ani nepřináší okamžité změny funkčních charakteristik koryta toku. Koryto vodního toku, respektive jeho technická úprava, zůstane nadále v současném stavu, do kterého se postupným působením přírodních procesů dostala.

Koryto vodního toku bude následně považováno za přirozené koryto vodního toku ve smyslu 44 odstavce 2 vodního zákona. S tím, že vlastník vodního díla provede ohlášené práce k zajištění bezpečnosti a průtočnosti koryta tohoto drobného vodního toku. Jedná se například o odklizení betonových prvků z dna těchto vodotečí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

9:15 Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se dostává do fáze buď ještě větší eskalace, nebo spíš utlumení po nás…