Družstevní byty
Současná právní úprava je taková, že v případě družstevních bytů, musí nájemce družstevního bytu, pokud chce dát svůj byt do podnájmu, požádat o souhlas majitele domu. Představenstvo bytového družstva pak zváží, zda navrhovaný podnájemník splňuje standart družstevního domu a udělí nebo neudělí souhlas s podnájmem bytu a tak s nastěhováním podnájemníka do domu. Pokud by nájemce družstevního bytu dal svůj byt k podnájmu bez souhlasu družstva, je to ze zákona důvod k výpovědi z nájmu bytu a vyloučení z družstva.
Soukromé byty
V případě bytu v soukromém vlastnictví takový souhlas ze zákona není potřeba. Majitel bytu může svůj byt pronajmout komukoliv. Pak na Mostecku jsou byty pronajímány sociálně slabým, za které platí nájem sociálka. Takoví nájemníci pak devastují dům a jeho okolí a z některých oblastí se stávají cikánská ghetta.
Jaké navrhuji řešení?
Navrhuji změnu zákona tak, aby nájem bytu byl podmíněný souhlasem statutárního orgánu Společenství vlastníků jednotek, aby tento orgán domovní samosprávy měl pravomoc odmítnout udělit souhlas s pronájmem bytu takovému člověku na sociálních dávkách, u kterého by bylo riziko, že by přítomnost jeho rodiny v domě způsobila chanovizaci domu a tím devastovala domovní soužití vlastníků a nájemníků bytů v domě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV