Šojdrová (KDU-ČSL): Ideologické postoje evropské levice ženám nepomůžou

04.02.2016 8:25 | Zprávy

Poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na plénu Evropského parlamentu vymezila proti odhlasované rezoluci k nové strategii týkající se rovnosti mužů a žen, kterou vypracovala Evropská komise v gesci české komisařky Věry Jourové.

Šojdrová (KDU-ČSL): Ideologické postoje evropské levice ženám nepomůžou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

Koalice socialistů, liberálů, komunistů a zelených dnes totiž prosadila v parlamentu text, který podle Šojdrové nepomůže k praktickému řešení nejkřiklavějších nerovností mezi ženami a muži. Těmi jsou zejména rozdíly v platech či v penzích.

„Pracovní dokument Evropské komise považuji za dostatečný, neboť jde především o praktický nástroj k tomu, aby z úrovně EU mohly být podpořeny konkrétní kroky ke zlepšení postavení žen. Na základě zhodnocení současného stavu Evropská komise navrhla pět prioritních oblastí, ve kterých chce dosáhnout pokroku. Oceňuji, že se jako hlavní oblastí zájmu zabývá nerovností v odměňování a proto chce zvýšit příjmy žen, včetně penzí, chce snížit jejich nezaměstnanost a zvýšit jejich šance na lépe placenou práci. Zde bych ráda viděla větší důrazu na ocenění těch, kteří se starají o své potomky. Levicoví europoslanci ale místo toho od Evropské komise požadují, aby byly vypracovány další nové strategie. Podle mého názoru Komise dnes musí řešit otázky bezpečnosti a uprchlíků, nové stohy strategií současné problémy nevyřeší“ vysvětluje česká europoslankyně.

Šojdrová, která je členkou Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM), ocenila snahu Evropské komise zaměřit se na konkrétní cíle a nalézt opatření pro ženy, rodiče, které mají děti a o tyto děti chtějí pečovat a zároveň chtějí pracovat a rozvíjet svoji profesní kariéru. K návrhu však vyjádřila ve svém vystoupení na plénu také svoji kritickou připomínku.

„Podporuji flexibilitu rodičovské dovolené i flexibilitu forem práce vedoucí k posílení šancí žen pro uplatnění na trhu práce. V návrhu mi však chybí větší ocenění těch žen, které se starají a chtějí starat o své děti, protože v mateřství a péči o rodinu vidí své nezastupitelné místo. Nejvíce diskriminovanou skupinou jsou totiž právě ti rodiče, kteří se starají o své děti a investují do budoucnosti místo toho, aby spořili na své penzijní účty. Těmto bychom měli i s ohledem na demografický vývoj v Evropě věnovat svoji podporu a pozornost,“ uvedla Michaela Šojdrová.

Poslanecký klub Evropské lidové strany předložil vlastní návrh rezoluce, která pracovní dokumet Komise podpořila. Ten ale nebyl plénem přijat. Přijatá rezoluce byla nakonec schválena poměrem 337 ku 286 hlasům europoslanců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Každé desáté dítě v Praze zvažovalo sebevraždu

11:05 Udženija (ODS): Každé desáté dítě v Praze zvažovalo sebevraždu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k duševním potížím dětí.