Svrchní vrstva půdy mnohde až do jednoho metru je prostoupena vodou. Přesto je správná chvíle akcelerovat snahy o komplexnější řešení zadržování vody v krajině a nepodléhat iluzím a názorům, že žádné sucho přece není. Svým dílem může docela účinně přispět každý – občan, firma, obec, kraj, stát.
Ochrana vody a zápas se suchem začíná v kopcích a lesích, které dostávají v posledních letech řádně zabrat kvůli kůrovcové kalamitě. I zde se ale dají dělat relativně rychlá a účinná opatření. Podívejme se třeba na tůňky v Beskydech.
Obnova vícedruhových lesů je těžším, pomalejším, ale zcela nutným procesem. Zásahy v ostatní krajině ve prospěch zadržení vody musí probíhat souběžně.
Mnohá opatření mají v rukou zemědělci. Řešení meliorací na polích i v lesích, drobení lánů na menší pole, šetrnější zemědělství, méně technických plodin, méně chemie, více remízků, polních cest a alejí, zakládání mokřadů a tůní, vracení meandrů potokům a říčkám.
Včerejší mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny, které se podařilo svolat kvůli boji se suchem a projednávání návrhů zákonů napříč spektrem, je nadějným začátkem pro ochranu vody.
To všechno a mnoho dalšího musíme řešit a rozpohybovat. Je to důležité. Pro budoucnost nás všech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV