Udženija (ODS): Sdílená ekonomika na vzestupu i u nás

10.12.2016 18:50 | Zprávy

Sdílená ekonomika je princip, který umožňuje lidem využívat obydlí, dopravní prostředky, počítače, stroje, specifické služby a mnoho dalšího, aniž by si danou věc museli přímo kupovat.

Udženija (ODS): Sdílená ekonomika na vzestupu i u nás
Foto: praha.eu
Popisek: Pražská radní Alexandra Udženija

Za mnohem menší obnos peněz si tak může člověk dopřát opravdu hodně, protože se pořizovací investice rozloží mezi uživatele. Rozhodně to není pro každého nebo pro každou oblast, myslím ale, že v budoucnu občas každý z nás něco takového v nějakém odvětví použije.

Do ČR se postupně dostává i princip sdílených aut (carsharing), kdy jeden podnik nebo společenství vlastníků sdílí s ostatními vozový park a podle mobilní aplikace či čtečky uvnitř auta se platí pouze za najeté kilometry a hodiny. Ve výsledku se tak uvádí, že pro člověka, který ročně najede do 15 tisíc kilometrů, se vyplatí právě systém sdílených vozů. Celý koncept navíc částečně řeší problém s parkováním, který třeba v Praze začíná být neudržitelný.

Takové trendy je třeba vnímat, protože prostě jsou a budou realitou dříve či později, ale musí být pro to nachystaná i legislativní půda. Stejně jako u všeho časem vzniknou spory či problematické otázky, na které je třeba mít připravené odpovědi.

Technologie totiž násobně rychleji předbíhají společenský, politický a legislativní vývoj a my na to musíme umět reagovat.

Alexandra Udženija
1. místopředsedkyně strany
expertka pro rozvoj ekonomiky a podnikatelského prostředí
uvolněná místostarostka městské části
předsedkyně oblastního sdružení

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Zůstane svoboda slova prázdným heslem?

4:31 Prokšanová (KSČM): Zůstane svoboda slova prázdným heslem?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podmínkám udělování občanství uprchlíkům