Vinklátová (SLK): Oblastní galerie vynaloží na restauraci děl statisíce korun. I díky kraji

30.10.2019 9:09 | Zprávy

Více než dvacet tisíc uměleckých děl má ve svých sbírkách Oblastní galerie Liberec, která je pátou největší institucí svého druhu v České republice.

Vinklátová (SLK): Oblastní galerie vynaloží na restauraci děl statisíce korun. I díky kraji
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Řada jich je ale ve špatném stavu a galerie je musí postupně restaurovat. V letošním roce věnuje na tyto účely více než 200 tisíc korun; také díky příspěvku Libereckého kraje.

Kraj galerii dotaci na restaurování sbírkových předmětů poskytl opakovaně. „Letos to bylo celkem dvě stě tisíc korun, za které galerie restauruje patnáct obrazů,“ uvedla Květa Vinklátová, radní Libereckého kraje zodpovědná za resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Restaurováním projdou například obrazy Wilhelma Riedla, Willi Nowaka nebo Zdeňka Rykra.

Přestože galerie má v názvu slovo oblastní, pocházejí obrazy, sochy, ale především grafiky a kresby prakticky z celé Evropy a jejich stáří se pohybuje v rozpětí od pozdního středověku po současnost.

„Ve sbírkách určitě vyniká odkaz průmyslníka Heinricha Liebiega, který galerie částečně vystavuje ve stálé expozici,“ doplnila Květa Vinklátová. 

Galeristé se snaží mít sbírky v dobrém stavu. „Hodně se to zlepšilo po přestěhování do Lázní, ale stále splácíme staré dluhy, protože ve staré galerii nebyl speciální depozitář a díla poměrně trpěla,“ vysvětlil důvody restaurování Jan Randáček, ředitel galerie.

Výběr děl k restaurování se řídí jasnými pravidly a přednost tak mají ta, jež jsou ve velmi špatném stavu nebo naopak díla, která se mají objevit na výstavách — ať už v Lázních nebo v jiných galeriích. Mezi nejčastější poškození patří uvolněná nebo popraskaná malba, jejichž restaurování sice není technologicky náročné, ale je velmi zdlouhavé, protože se jedná o práci vyžadující preciznost a zkušenosti.

Technologicky náročnější bývají retuše nebo odstranění starých laků. V tomto případě musí restaurátor provést chemický rozbor původních laků a zvolit takový postup, který zlepší vnímání obrazu a současně bude chemicky stabilní, aby nedocházelo k dalšímu poškození díla. 

„Restaurování je bohužel nekonečný proces. Umělecká díla samozřejmě stárnou, i když mají zajištěné to nejlepší uložení se stálými klimatickými podmínkami. Peníze na restaurování budou tedy potřeba i v dalších letech a jsem rád, že Liberecký kraj na to ve svém rozpočtu pamatuje,“ doplnil Jan Randáček.

Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Galerie má otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin. Každý čtvrtek galerie nabízí prodlouženou otvírací dobu do 19 hodin a bezplatný vstup do všech expozic a výstav.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Chceme 20 % a být součástí sestavení nepopulistické vlády

22:31 Ministr Rakušan: Chceme 20 % a být součástí sestavení nepopulistické vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k představám o výsledku voleb na podzim.