Tomáš Zdechovský, který působí ve výboru Evropského parlamentu pro rozpočet, upozorňuje, že nový rozpočet bude mít na Českou republiku pozitivní i negativní dopady: „Jednoznačným přínosem je vyhrazení téměř 35 miliard euro na řešení migrace a ochranu hranic. Navýšení této položky téměř třikrát ve srovnání se současným stavem je v situaci, kdy do Řecka a Itálie nadále proudí stovky migrantů denně, zcela zásadní. Dalších 27,5 miliard euro bude investováno do obrany a vnější bezpečnosti EU.
Komise se však rozhodla snížit částku i pravidla pro politiku soudržnosti. Jak přesně se tato změna dotkne České republiky, zjistíme až v následujících týdnech, kdy by Komise měla představit detaily této části rozpočtu. Již teď je ale jasné, že vláda bude muset začít méně spoléhat na unijní fondy a více investovat z vlastních zdrojů.“
Kromě finanční odpovědi na migrační krizi v minulých letech Komise také navrhuje zdvojnásobení peněž na programy pro mladé lidi, ochranu životního prostředí a výzkum a vývoj. „Během jednání v našem rozpočtovém výboru se budeme soustředit především na to, aby z unijního rozpočtu měli prospěch občané a podniky. Budeme klást důraz na programy, jako je Erasmus+ a Horizont 2020, které jsou investicemi do budoucna. Naopak se budeme snažit udržet strop na administrativu v Bruselu, která by měla představovat jen asi 6,5 % výdajů,“ dodává Tomáš Zdechovský.
Na novém rozpočtu se nyní bude muset shodnout Evropský parlament s členskými státy. Komise by měla jeho konečnou podobu ráda schválenu do konce svého funkčního období spojeného s novými volbami do Evropského parlamentu v květnu příštího roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV