Poslanci se dnes střetli kvůli snaze omezit pravomoci hygieniků při kontrole stravovacích zařízení, která by měla nově kontrolovat jen Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Změnu prosazuje sněmovní zemědělský výbor v rámci novely, která má posílit varování před kouřením na krabičkách cigaret. Dolní komora ale spor mezi zdravotníky a potravináři rozhodne až při závěrečném kole schvalování novely, do kterého dnes předlohu poslala.
Novela má umožnit, aby se na krabičkách s cigaretami objevovaly kromě psaného varování i leckdy velmi tvrdé obrázky, které mají kuřáky varovat před škodlivostí kouření, přičemž obrázky by měly kvůli tzv. evropské tabákové směrnici zabírat minimálně 65 procent obalu. Takové zavedení varování by mělo podle předkladatelů snížit počet kuřáků v Česku o dvě procenta. Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Novela zakáže i prodej cigaret s jinými příchutěmi - takový tabákový výrobek nebude smět obsahovat například vitamíny, kofein, přísady usnadňující vdechování nikotinu nebo zakázané prvky.
"Hlavním cílem předkládaného návrhu zákona je zvýšení ochrany zdraví spotřebitele a zlepšení jeho informovanosti," informoval dnes poslance ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kromě transpozice tabákové směrnice se ale podle něj v normě upravují také některá ustanovení týkající se potravin.
"Konkrétně se jedná například o upřesnění požadavku na uvádění informací u nebalených potravin, například označení země původu musí být umístěno v těsné blízkosti nabízené potraviny. Povinnost uvést jméno, název nebo obchodní firmu a adresu výrobce alkoholického nápoje s obsahem alkoholu nad 20 procent. Zákaz používání potravin s prošlým datem použitelnosti nebo minimální trvanlivost k další výrobě," upřesnil Jurečka.
Kvůli hrozbě sankcí EU je novelu třeba přijmout do 20. května, připomněla ČTK.
Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady 200 až 300 milionů korun.
Kolem této normy ale padaly leckdy kuriózní poznámky. Tak třeba poslanec ODS Petr Bendl zmínil pořad jedné z českých televizí, který dává nahlížet, jak to vypadá tam, kam oko zákazníka málokdy dohlédne.
Když vidím, jak lépe udělat řízek... A já když vidím ty reklamy...
"Často když se dívám na pořad pana Pohlreicha, který řeší, jak lépe udělat řízek a podobně, a vidím ty kamerové záběry vzadu v těch stravovacích restauračních zařízeních, tak si říkám, že to nemá být o tom, jak má lépe vypadat ten či onen oběd či večeře nebo jídelníček, ale že to má být o tom, že to mají okamžitě zavřít, tu restauraci, protože kolikrát to, co tam vidíme, je prostě příšerné," řekl Bendl a poznamenel, že v tomhle ohledu to mají být právě potravináři, kteří vidí, jak se nakládá s potravinami a proto mají mít i kompetenci v tom zasáhnout. Prý poslanci jdou správným směrem, a on proto návrh zemědělského výboru je připraven podpořit.
Petr Kudela (KDU-ČSL) uvedl, že do systému načetl dva pozměňovací návrhy. Jeden se týká povinností velko-maloobchodů předávat potraviny neziskovým organizacím, které je budou moci předávat potřebným lidem zdarma, a druhým "pozměňovákem" navrhuje "zákaz propagace doplňků stravy slibujících zvýšení sexuálního úspěchu v době hájení dětí a mládeže před vlivy ohrožujícími jejich mravní vývoj."
Kudela to vše ale načechral patřičným slovním doprovodem. Předně řekl, že mezi potraviny patří také doplňky stravy jako jsou různé multivitamíny, či preventivní přípravky pro posílení imunity před nachlazením a přípravky na bolavá kolena. „Jenže, vedle přípravků na bolavá kolena se také stejně propagují doplňky stravy slibující skvělý sexuální zážitek,“ poznamenal k tomu vtipně. Reklamami na tyto výrobky jsou však prý často proloženy nejen sportovní utkání, ale nezřídka se vysílají před večerní pohádkou pro děti.
„Zákon o televizním a rozhlasovém vysílání omezuje reklamu na erotické pomůcky a erotické služby. Toto zakazuje vysílat v době od 6. ráno do 22. hodin večer,“ připomněl.
„Mám za to, že přípravky slibující skvělý sexuální zážitek jsou určeny až pro ty, kterým už hrozí právě ta bolavá kolena,“ zavtipkoval pak lidovecký poslanec podruhé s tím, že jeho pozměňovací návrh bude tedy spočívat v rozšíření zákazu propagace erotických pomůcek a služeb o léčebné přípravky a doplňky stravy slibující skvělý sexuální úspěch.
Vysílání reklamy na doplňky stravy, které "slibují skvělý sexuální zážitek", by tak podle něj bylo možné jen v nočních hodinách.
Valenta vydal dnes desatero...
Místopředsedkyně poslanců ANO Margita Balaštíková hájila především odebrání kontrolních pravomocí hygienikům. Dnes ale prý podala ještě jeden pozměňovací návrh, který se týká cechovních norem.
„Cílem nového paragrafu 9b zákona je nastavení právního rámce pro zobrazení naznačující, že původ potraviny je v České republice,“ řekla k tomu s tím, že je ale podle ní těžké to vše obhajovat, protože dochází ke směšování dvou zákonů - zákona o potravinách a tabákových výrobcích a zákona o ochraně veřejného zdraví.
„Pan hlavní hygienik Valenta vydal dnes desatero, proč ne k zákonu o potravinách paní Balaštíkové. Já jsem napsala deset odpovědí tady k tomu. Nechci vás s tím určitě mordovat a nechci to probírat. Členům zemědělského výboru jsem své odpovědi zaslala, nicméně bych chtěla říct jednu jedinou věc. Je to záležitost o kontrolách, které provádí hygienik, a směšování tohoto zákona,“ řekla, když hájila odebrání kontrolních pravomocí hygienikům. Podle ní prý kontroly potravinářské inspekce byly důslednější a odhalily více nedostatků než hygienici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová