ČTK informovala, že dle návrhu Evropského parlamentu by se firmy kótované na burzách měly snažit, aby ženy do roku 2020 tvořily aspoň 40 procent nevýkonných členů jejích správních či dozorčích rad. Pokud o to nebudou usilovat, měly by čelit sankcím. Podniky vlastněné státem budou muset tento cíl splnit již do roku 2018.
ANO k eurokvótám mlčí
Politici z českého Parlamentu návrh EU většinou považují za pitomost. „Je to cesta k vrcholu idiotů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.
„Je to kravina opět zavdávající otázku po smyslu existence Evropského parlamentu,“ míní poslanec ČSSD Robin Böhnisch.
Podle poslankyně ODS Jany Černochové je to další ukázka toho, jak se zcela nehorázným způsobem Evropský parlament vlamuje do našich životů: „Co nám nadiktuje příště, kolikrát týdně smíme mít sex? Kolik schodů denně musíme nachodit? S kolika lidmi za hodinu se musíme potkat? Je to šílené. Vždycky, když nějaký nápad na kvótování přijde, moc a moc si přeji být mužem, protože se nechci stydět a připadat si jako chudinka, která jenom díky pohlaví dosáhne manažerského postu.“
"Diktovat soukromé firmě a vlastníkům, kdo je má vést, je nehoráznost nejvyššího kalibru. V Bruselu se regulérně zbláznili. Bohužel takové nápady oslabují také renomé a autoritu Evropské unie a jejího vedení," myslí si předseda Úsvitu Tomio Okamura.
Vystoupení naší země z EU k roku 2020
„Je potřeba při volbách do europarlamentu v příštím roce u nás i jinde v Evropě nevolit takové eurohujery a sociální inženýry. Pokud bude EU dávat kvóty i na lidi a tak významně zasahovat do myšlení a především svobodného rozhodování občanů a podnikatelů, velmi si koleduje o vystoupení naší země z EU k roku 2020,“ reagoval senátor Vladimír Dryml.
„Přílišnosti tohoto typu budou stejně obcházeny a efekt bude sporný. Účinnější je pomáhat manažerkám nepřímo, prostřednictvím zlepšení podmínek práce,“ říká místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.
Poslanec ANO Jiří Zlatuška ale směrnici EU podporuje: "Já si o chlapech nemyslím nic moc a těm firmám to jistě prospěje. Kdybych časem přecházel do kotované společnosti a byl tak dobrý, že by tam o mě stáli, je dobré, že se to dnes už dá řešit operativně. Žádný problém v tom nevidím."
„Ano, jsem pro, ale nejprve musí uchazečky poslat foto. Celé postavy,“ smál se poslanec Úsvitu Milan Šarapatka. „Ale vážně, samozřejmě, že kritériem pro vedoucí pozici je odbornost, nikoli pohlaví,“ dodal.
Místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová je proti této regulaci: „Schopné ženy se prosadí samy a nepotřebují k tomu žádné kvóty. Jedná se o nepřípustnou formu zbytečné veřejné regulace.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík