Elitní vyšetřovatel, kandidát KSČM: Jednou se dozvíme, jak to bylo v roce 89. A zločiny privatizace...

23.09.2013 6:41 | Zprávy

Protikorupční policisté z policie znechuceně odcházejí a je nutné přijmout nové, kteří budou mít chuť řešit korupční případy. Je nutné schválit zákon, který odloží promlčení některých činů spojených s privatizací. A příští generace historiků nám řekne pravdu o tom, jak skutečně proběhly v Československu události roku 1989. To vše řekl ParlamentnímListům.cz bývalý elitní vyšetřovatel a dnešní kandidát KSČM do sněmovny Zdeněk Ondráček.

Elitní vyšetřovatel, kandidát KSČM: Jednou se dozvíme, jak to bylo v roce 89. A zločiny privatizace...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah - ilustrační foto

Zdeněk Ondráček působil na odboru korupce Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR, kde pracoval mimo jiné na kauze Opencard nebo na případu někdejšího šéfa NKÚ Františka Dohnala. Po odchodu od policie komentuje boj s korupcí, nebo přinejmenším policejní snahu o něj. V letošních předčasných sněmovních volbách je číslem 2 kandidátky Komunistické strany Čech a Moravy v Královéhradeckém kraji. Náklonnost ke komunistické ideologii zdědil po svém otci.

Podívejme se nejdříve na boj s korupcí a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). V jakém stavu podle vás útvar aktuálně je?

ÚOKFK se dělí na několik odborů s tím, že v jeho názvu je sice korupce, ale tou se zabývá jen jeden odbor, tedy odbor korupce. Útvar jako takový je ve své činnosti v dobrém stavu, co se týká třeba závažné hospodářské trestné činnosti, popřípadě daňových deliktů. Jde-li o korupční trestné činy, stav odboru korupce nebyl a ani není dobrý. A to především z hlediska personálního, ale nejen toho.

Měli by odcházet oba jeho vedoucí a je na novém vedení celého republikového útvaru, jak bude stav stabilizovat. Na odboru korupce je největší fluktuace zaměstnanců. Vyšetřovatelé i operativci z odboru hospodářské trestné činnosti nebo odboru daní jsou stabilní a práci vykonávají po řadu let. Na odboru korupce se v průběhu roku vymění až jedna čtvrtina zaměstnanců.

Co je důvodem tak častých odchodů?

Odcházející lidí říkají, že zaměstnanci nedokážou zvládat časovou a věcnou náročnost při zpracování případů. Z vlastní zkušenosti říkám, že to byly důvody osobní a věcné, kdy policisté byli po nějakém čase natolik znechuceni tamním stavem, že buď z policie odešli úplně, nebo přešli na jiné útvary.

To se musí podepisovat na výsledcích vyšetřování a je vidět, že se to skutečně podepisovalo. Přestože korupčními trestnými činy by se měla i podle závazného pokynu policejního prezidenta zabývat právě protikorupční policie, tak poslední měsíce to vyšetřoval ÚOOZ, který má mít úplně jinou náplň práce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…