Během vyjednávání o budoucí vládě si ČSSD a hnutí ANO musí vyjasnit koncepci řízení státu, protože v ní se zcela rozcházejí. Sociální demokraté by rádi navyšovali daně, jejich možný koaliční partner by raději řídil firmu jako stát. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou receptem na lepší hospodaření státu centrální nákupy, které by měly výrazně snížit náklady, a příjmovou stranu státního rozpočtu by posílil lepší výběr daní, než se daří dosud.
„Vedlejší náklady na provoz státu činí 120 procent osobních nákladů. A u soukromé firmy, jako je Agrofert, je to 30 procent. To znamená, že stát nakupuje čtyřikrát dráž než soukromé firmy,“ upozornil Andrej Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce. Zákon o anonymních akciích je podle něj paskvil, a proto stát mnohdy nakupuje od firem, aniž by pořádně věděl, jakých a kdo se za nimi skrývá. Není prý možné, aby si každá státní instituce a ministerstva nakupovala samostatně.
Lék na lepší výběr daní je jejich snížení
Kromě úspor v nákladech státu má hnutí ANO políčeno i na vyšší příjmy. „Vedle centrálního nákupu nám jde o lepší výběr daní. U DPH se dělají největší podvody z hlediska dovozu pohonných hmot, alkoholu a cigaret. Je to o výběru daní a o tom, že to stát neumí. Stačí si přečíst výroční zprávu BIS a zprávu NKÚ a hned má občan obraz o tom, jak tenhle stát funguje, jak plýtvá, jak se tu krade. My chceme občanům v praxi ukázat, že se dají rezorty řídit jiným způsobem,“ konstatoval Andrej Babiš.
Myšlenka na snižování nákladů státu a na lepší výběr daní lahodí sluchu analytičky Markéty Šichtařové. „Takhle řečeno to zní hezky, ale neumím si představit detaily, jak by se toho mělo dosahovat. To, že stát neumí vybírat daně, je jasné, ale zlepšení by nepřineslo zvýšení počtu finančních úřadů nebo kontrolorů. Existuje jediná možnost, a to snížit daně. V zemích, kde jsou vysoké, je horší výběr. Případně je ještě zjednodušit, odbourat výjimky, aby se nemohlo podvádět,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.
Guvernér povzbudil k nákupům, ale do hlav lidí nevidíme
Zároveň připomíná, že Česká republika je za bodem, kdy už začal daňový výběr klesat právě kvůli zvýšení daňové zátěže. „Příklad toho, že jsme prošvihli ten bod, kdy vyšší daň generuje vyšší příjmy, se ukázal na DPH dva roky po sobě - 2013 a 2012, kdy zvýšení sazby přineslo trochu vyšší výběr, ale za cenu zpomalení hospodářského růstu. A výběr byl řádově nižší, než stát plánoval. Takže to byl důkaz, že jsme přešvihli optimální bod daňové zátěže,“ poznamenává Markéta Šichtařová.
Pravděpodobný příští ministr financí Andrej Babiš se nepřidal ke kritikům intervenčního opatření ČNB na oslabení kurzu koruny. „Paušálně se nedá o kroku ČNB říci, že je negativní, protože nikdo neví, co občané udělají, jestli skutečně pan guvernér je povzbudil k tomu, aby začali nakupovat, do jejich hlav ale nevidíme. Když byla krize, tak pan Kalousek všechny vystrašil a všechno dělal naopak. Teď jsou banky narvané penězi a obyvatelstvo má tři tisíce miliard úspor,“ upozornil předseda hnutí ANO.
Lidé jsou vystresovaní, a tak jsou banky narvané penězi
„Souhlasím s tím, že banky jsou narvané penězi a že banky neuvolňují úvěry. Je také pravda, že si lidé neberou úvěry, protože jsou vystresováni různými opatřeními předchozí vlády počínaje tou rádoby reformou sociálního systému, přes zvyšování DPH až ke strašení, že nebudou valorizovány důchody. Tohle vystresovalo lidi natolik, že přestali spotřebovávat, že si neberou úvěry od bank, ačkoli banky mají dost peněz na to, aby úvěry poskytovat mohly,“ říká pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník