Jsme jen kolonie. Zisky tečou do ciziny, říká docentka Švihlíková, kandidátka SPOZ. A představuje hospodářský plán

19.09.2013 6:18 | Zprávy

Českému průmyslu diktují zahraniční investoři. Nemáme vlastní podniky, které bychom mohli považovat za "národní šampióny". Ve vývozu příliš spoléháme na EU, příležitosti jsou přitom třeba v Rusku a Číně. Levice sice musí zvýšit daně, ale její hlavní úloha je jiná: Vytvořit skutečnou hospodářskou politiku. To vše uvedla pro ParlamentníListy.cz docentka ekonomie Ilona Švihlíková, která je volební lídryní Strany práv občanů - zemanovců v Kraji Vysočina.

Jsme jen kolonie. Zisky tečou do ciziny, říká docentka Švihlíková, kandidátka SPOZ. A představuje hospodářský plán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byli mimo jiné i Ilona Švihlíková nebo Jaroslav Kubera

Co Vás přimělo kandidovat? A ještě k tomu za stranu SPOZ? Jaké ohlasy jste obdržela?

Už několik let píšu a přednáším o návrzích společenských změn. Založila jsem proto také občanskou iniciativu Alternativa Zdola. Snažím se o spolupráci na levici: od politických stran, po iniciativy a odbory, proto jsem také jednou z mluvčích SPaS (Spojenectví práce a solidarity). Kandidatura byla logickým pokračováním tohoto vývoje.

V případě SPOZ nejde mé rozhodnutí oddělit od kraje – od Vysočiny. Z osobních důvodů je mi Vysočina nesmírně blízká, pochází odtamtud část mé rodiny, Vysočina je symbolem mého dětství. Politicky viděno, SPOZ na Vysočině spolupracuje v rámci SPaSu a to bylo pro mě velice důležité. Znamená to nejen přihlášení se k Manifestu a tím pádem k určitému typu politiky, ale také osobní příznivou zkušenost u pořádání akcí, prací v regionu atd. 

Ohlasy jsou převážně kladné. Jde většinou o vyjádření podpory, sympatií či přímo o nabídky pomoci v kampani. Samozřejmě, že jsou i méně příznivé reakce, především od těch, kteří mají pocit, že „ta správná levice“ je jednom jedna, resp. ji tvoří několik vybraných politiků, zatímco s těmi ostatními není možno se „špinit“, Tento názor nesdílím, protože levice potřebuje širokou spolupráci, v ČR je velké množství problémů a k jejich vyřešení bude potřeba mnoho sil.

V loňském roce jste napsala, že Česko je v zásadě ekonomickou kolonií Německa. Jak byste tuto myšlenku stručně rozvedla? V čem všem se podle Vás mýlily české porevoluční vlády, když nastavovaly českou hospodářskou politiku?

Jde o způsob, jakým je Česká republika integrována do světové ekonomiky. Tato integrace proběhla, ale v pro nás velice nevýhodné formě. ČR trpí velkým odlivem zisků do zahraničí. Markantně se liší hrubý domácí produkt a hrubý národní důchod – tedy to, co v zemi vyprodukujete a co v ní můžete užít. Většina výrob zahraničních firem u nás má charakter střední přidané hodnoty. Nejsme finalisté ceny, tu máme nadiktovanou od mateřských firem, což samozřejmě má vliv i na vývoj mezd. V zemědělství vyvážíme nezpracované komodity a dovážíme hotové výrobky. Téměř celý bankovní sektor je v zahraničních rukou, a tak bych mohla dlouho pokračovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…