„Myslím skutečně, že pan Hašek statečně porcuje medvěda, který ještě běhá po lese,“ řekla redakci poslankyně a stínová ministryně pro resort zdravotnictví, průřezový resort rodiny a rovných příležitostí, Soňa Marková. „O koalicích se přece vyjednává a dohaduje teprve poté, co volby proběhnou a je znám jejich výsledek, kolik podpory získala od občanů ta která strana. To zaprvé,“ dodává poslankyně.
Občané jsou v této záležitosti dál, než hejtman
Za druhé je podle ní Bohumínské usnesení překonané, což dokazuje spolupráce mezi ČSSD a KSČM nejprve na úrovni obcí a měst, a nyní už i na úrovni krajů. „Důležité je, že zatím nebylo zjištěno, že by ta spolupráce byla k neprospěchu občanů naší země. Pan hejtman i poslanec by se proto měl věnovat spíše analýze faktů, které jsou na stole. Že občané České republiky jsou v uvažování v tomto směru dále, než on,“ říká Marková.
Podle poslankyně Miloslavy Vostré hejtman Hašek rád zapomíná. „Máme za sebou krajské a senátní volby, u kterých velmi často seděli u jednoho jednacího stolu komunisté a ČSSD. Po celé republice tato spolupráce funguje více či méně dobře, a to jak na bázi politické, tak i odborné. Nejinak je tomu i v Jihomoravském kraji,“ říká Vostrá.
Hašek si už vybírá ministerstvo
Michal Hašek se však už dnes, podle poslankyně Vostré, vidí ve vládě. „Vůbec mu nevadí drobnost, že k žádným parlamentním volbám ještě ani nedošlo,“ kritizuje oranžového hejtmana poslankyně. Už dnes prý pomalu vybírá ministerstvo, které by mu slušelo. „Rezolutně prohlašuje: S komunisty nikdy! Jen bych ráda podotkla, že patrně jihomoravský hejtman oplývá nadpřirozenými schopnostmi. Kdo mu zaručí, že v té vládě vůbec bude?“ říká poslankyně Vostrá.
„Chápu, že hejtman Hašek má jako svého hlavního spojence na jižní Moravě lidovce,“ řekl pro ParlamentníListy.cz poslanec a stínový ministr financí Jiří Dolejš. Je podle něj ale důležité, zda lidovci na centrální úrovni jsou schopni sociální demokracii zajistit vládní většinu.
To, co Hašek vyčítá KSČM, je z oblasti mytologie
„Navíc věci, které nám (KSČM) pan Hašek vyčítá, jsou spíše na úrovni mytologie,“ směje se poslanec. Kdyby prý někdy Hašek studoval programové dokumenty KSČM, důvod pro jím uvedené výhrady by tam podle Dolejše nenašel. A pokud má rozpaky nad některými jednotlivci, pak jistě si uvědomuje, že lze mít rozpaky i nad některými jednotlivci i z řad sociální demokracie,“ tvrdí Jiří Dolejš. Je podle něj podstatné, jak se strana chová jako celek a jak se hlásí ke své odpovědnosti vůči občanům.
Pokud jde o Bohumínské usnesení, má Dolejš také jasno. „Tak buď ho budeme používat donekonečna, kdykoliv se to hodí – a to platí pro obě strany, nebo si uvědomíme realitu,“ říká poslanec. Podle Dolejše čiší z usnesení historický kontext. Není navíc podle něj specifikované, kdy to usnesení platí a kdy ne. „Spolupráce v krajích je například nad rámec dikce tohoto usnesení. Navíc se tam objevují v historickém kontextu politické subjekty, které už dnes vůbec ani neexistují,“ říká poslanec. Řadový volič ČSSD i KSČM si prý navíc umí spočítat, že přímá spolupráce ODS a ČSSD dělala podstatně větší problémy, „než nějaká spolupráce a společná odpovědnost na levici,“ míní Jiří Dolejš.
Hašek už nemá v ČSSD ten vliv, jak před dvěma lety
Podobný názor má také Zuzka Bebarová-Rujbrová, poslankyně a stínová ministryně pro průřezový resort legislativy a lidských práv. „Osobně jsem přesvědčená, že sociální demokracie nemusí mít zrovna na výběr,“ míní poslankyně. Jak dodává, jediný Hašek v Jihomoravském kraji „zrestauroval“ KDU-ČSL právě koalicí s touto stranou, když pravice jinak utrpěla v kraji drtivou porážku. „Myslím ale, že Michal Hašek ztratil v ČSSD svůj vliv, který měl před dvěma roky, takže nebude záležet jen na jeho rozhodnutí, s kým bude a s kým nebude strana spolupracovat,“ míní poslankyně. „Jen bych se ho ráda zeptala, s kým chce vytvářet koalici, protože lidovci mu na parlamentní úrovni nejspíš nezajistí, aby mohl usednout v ministerském křesle,“ dodává Zuzka Bebarová-Rujbrová.
Bohumínské usnesení bylo navíc podle poslankyně mrtvé už krátce poté, co vzniklo. „Je to záminka, která slouží sociální demokracii ve chvílích, kdy se jí to hodí,“ míní poslankyně a stínová ministryně KSČM.
Veškerá Haškova silná slova jsou jen předsjezdová rétorika
Poněkud jiné stanovisko zastává předseda poslaneckého klubu a stínový ministr zemědělství Pavel Kováčik. „Inu, před sjezdem většinou padají silná slova,“ konstatoval s úsměvem. Je přesvědčen, že se jedná především o předsjezdovou rétoriku. „Celá ta rétorika, jestli s komunisty ano nebo ne, kdy a jak a zda vůbec kdy, je stejně v této době bezpředmětná. O tom se mluví až v okamžiku, kdy už jsou karty rozdané,“ říká poslanec. To prý lze brát pouze jako neustále opakované strašní.
Stejného mínění je Pavel Kováčik o Bohumínském usnesení, které už podle něj navíc dávno vyčpělo. Také toto usnesení se podle něj používá jako strašák, ale především dovnitř sociální demokracie. „Je to řekněme takový klacek, pohrůžka, nebo řekněme vyjednávací pozice uvnitř strany. Navenek to však nemá žádnou relevanci,“ dodává Kováčik. Může se prý také stát, že sociální demokraté ani jinou možnost, než spolupráci s komunisty, mít nebudou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká