Překvapený Filip: Grebeníček svůj výrok o Palachovi předem nekonzultoval

08.02.2013 20:02 | Zprávy

Někteří z poslanců KSČM podle svých slov podpoří zákon, podle něhož by 16. leden byl významným dnem na počest Jana Palacha. Ve svém poslaneckém klubu o tom však nehlasovali, a tak například poslankyně Marta Semelová zákon nepodpoří.

Překvapený Filip: Grebeníček svůj výrok o Palachovi předem nekonzultoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna před hlasováním o důvěře vládě

Při svém pátečním proslovu ve sněmovně řekl poslanec KSČM Miroslav Grebeníček, že samotný den Jana Palacha podporuje, vadí mu však důvodová zpráva. „Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům,“ prohlásil na půdě sněmovny Grebeníček.

Podobný názor má i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Jan Palach byl významný podporovatel Alexandra Dubčeka a reformních komunistů,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. A ohradil se vůči, podle jeho slov, „konzervativní pravici“.

„Já nevím, co ta konzervativní pravice chce. […] Myslí, že budou lidem vykládat, že bojoval proti komunismu,“ popisuje Filip a ptá se, proč se tito poslanci tak rozčilují v reakci na Grebeníčkova slova. Protože neznají historii? „Mně v té době bylo sice 13 let, nesledoval jsem to, byl jsem dítě, ale když jsem se o to začal zajímat, tak do hloubky,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM.

Grebeníčkův projev byl pro něj, i když s ním souhlasí, překvapením. Jeho předchůdce v čele strany s ním totiž svá slova nijak předem nekonzultoval. „Naši poslanci jsou svobodní občané,“ vysvětluje Filip.

Významný den Jana Palacha není pro komunisty problém

Zákon o významném dnu Jana Palacha Filip podpoří, stejně tak i poslanec Jiří Dolejš. „My se zavedením toho svátku problém nemáme,“ připustil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Podle něj je Jan Palach symbol, který si významný den zaslouží.

Navíc nemá takový problém s důvodovou zprávou jako jeho kolegové, byť uznává, že se s ní dá polemizovat. „Mně osobně ta debata přišla nadbytečná,“ myslí si spíše Dolejš. Podle něj si měli komunisté říci: Ano, možná s důvody zákona nesouhlasíme, ale stěžejní je zákon. „Interpretace bude vždy různá,“ dodal.

Podle Dolejše komunističtí poslanci neměli usnesení, co se týče postoje vůči zákonu. „My jsme na klubu nehlasovali,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…