Rath, tunel Blanka, oslabená koruna... Odborník hovoří k povolebním "náhodám"

28.11.2013 19:56 | Zprávy

Předčasné volby ukázaly, jakým stranám a osobnostem lidé v Česku nejvíce důvěřují a chtějí, aby v nejbližších čtyřech letech rozhodovaly o vývoji země. Krátce po volbách však došlo k souběhu hned několika událostí, na které upozornil mimo jiné web nazvaný Zvědavec. ParlamentníListy.cz se pokusily jednotlivé uváděné zkušenosti rozebrat s politologem.

Rath, tunel Blanka, oslabená koruna... Odborník hovoří k povolebním "náhodám"
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Zdeněk Zbořil předeslal, že úvahy o tom, že se s jistými rozhodnutími čeká až na dobu po volbách, jsou poměrně opodstatněné.

"Před volbami se uzavírají takzvané prázdné dohody - ty jsou určené zejména voličům. Ovšem nebudou nikdy splěny, takže jsou to voliči, kteří se stávají obětí těch prázdných dohod. Reálné dohody se dělají skutečně až po volbách. Samozřejmě se to může týkat i věcí a okolností, které s těmi dohodami nějakým způsobem souvisí," připustil politolog pro ParlamentníListy.cz.

Podle něj je však mít třeba na paměti to, že i když nás může souběh událostí zaujmout  a vyvolat třeba i různá podezření, vždy může jít o náhody. I proto varoval před tím, aby lidé zcela propadali nějakým konspiracím o spiklenectví.

"Víte, politologie není detektivní kancelář, politolog se nemůže pídit po všem, co může, ale vůbec nemusí nějak souviset. Někdy to, co se nám zdá jako přinejmenším podivné, podezřelé, může být dokonce výsledkem pouhého šlendriánu. Samozřejmě, když se pak podíváme třeba na to, proč Česká národní banka oslabila korunu až po volbách, když to mohla udělat i před volbami, protože by s tím voliči stejně nemohli nic udělat, otázku to vyvolá....I proto, že konspirační teorie vycházejí z konspiračních praxí a zkušeností. Ovšem to, zda jde o náhodu či úmysl, asi můžeme těžko zjišťovat a vše, co kolem toho vzniká, musíme jen podporovat fakty - jinak jde pouze o spekulace," upozornil Zdeněk Zbořil na jeden z bodů, který v sérii "podivných náhod" skutečně v aktuálních výčtech figuruje.

David Rath na svobodu až po volbách, aby neohrozil jejich výsledek?

Ovšem nechybí ani otazníky kolem propuštění Davida Ratha. Bylo třeba do voleb držet jisté dekorum a pár lidí umlčet? Jsou následující věci dílem shody náhod nebo skutečně ukazatelem toho, že právě volby byly mezníkem proto, aby byly spuštěny?

Krátce po volbách byl po déle než roce propuštěn z vazby exhejtman Středočeského kraje David Rath.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…