Když se řekne "Rudá Marta“, mnohým lidem v tu chvíli v mysli okamžitě vyvstane jméno poslankyně KSČM Marty Semelové. V dalším řádu se jim pak připomene obdiv Semelové k někdejšímu "prvnímu dělnickému“ prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Nejen tím je ale Semelová známá.
Dlouhodobě třeba zpochybňuje zločiny komunistického režimu. O popravě Milady Horákové v České televizi kupříkladu řekla, že nevěří, že její přiznání bylo vynucené. Veřejně ale rudá poslankyně proklamuje i svůj nesouhlas s výukou dějepisu na školách, protože prý prezentuje léta komunistické éry od roku 1948 do roku 1989 zkresleně. Nedávno pak v pořadu Hyde park Semelová pronesla, že skutečnost, že byl někdo spolupracovníkem StB, není známkou toho, že by to byl neslušný člověk.
Proč tam má viset "Havel navždy"?
Teď však tato poslankyně KSČM přitvrdila. Požaduje totiž po pražském magistrátu, aby byl z budovy Národního muzea odstraněn fotografický portrét Václava Havla s heslem „Havel navždy“. Tuto myšlenku a požadavek prezentovala Semelová na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva. Dokonce kvůli tomu interpelovala radního hlavního města pro kulturu Jana Wolfa (Trojkoalice).
Wolf ale podle médií prý věc řešit vůbec nechce. „Jestli by někdo měl být interpelován, je to živnostenský odbor,“ odpověděl na interpelaci Semelové, která je rovněž zastupitelkou Prahy, radní Wolf.
Komunistka ovšem argumentovala tím, že budova muzea je národní kulturní památkou a pokud na ní visí Havel, je to stejně nevhodné jako kritizované čínské symboly na Staroměstském náměstí, které zde byly umístěny u příležitosti příchodu nového lunárního roku.
"Je alarmující, že po pětadvaceti letech od roku 1989 v Parlamentu sedí extremisté,“ reagovala dnes pro ParlamentníListy.cz na aktivitu Semelové krátce a výstižně poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. A rozhodně není sama, kdo nad nápady Semelové zabědoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová