Tady by se daly získat miliardy. Babiš i Okamura chtějí skoncovat s lumpárnou

12.12.2013 4:50 | Zprávy

ANKETA V České republice existuje zajímavý paradox, že zatímco dle zákona nerostné bohatství patří státu, tak si jeho většinu přivlastňují soukromí těžaři. Stát totiž dostává jako úhradu z vydobytých nerostů jen 1,5 procenta z tržní ceny hnědého uhlí a 0,5 procenta z uhlí černého.

Tady by se daly získat miliardy. Babiš i Okamura chtějí skoncovat s lumpárnou
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Andrej Babiš a Tomio Okamura

Roční úhrady z vydobytého hnědého uhlí za rok 2011 činily dle České Pozice asi 240 milionů korun a z černého uhlí 150 milionů korun. ParlamentníListy.cz se dotazovaly politiků, zda by se podíl toho, co stát získá z těžby nerostů, neměl zvýšit.

Ekonom Lukáš Kovanda připomíná, že příslušný zákon státu umožňuje získávat až deset procent z výnosu z vytěženého uhlí. Stávající procentní sazby jsou tedy dle něho vůči těžařům poměrně velkorysé – zvláště v době, kdy je z hlediska státního rozpočtu doslova každá miliarda navíc dobrá.

„Není zřejmě potřeba kýžené sazby zvyšovat dramaticky, tedy nad pět procent, ale jistý kompromis, jež by státu zajistil vyšší příjmy z uhlí a zároveň neohrozil hospodaření těžařů, a tedy i jejich možnost tvořit a udržovat pracovní místa, by nalezen být měl,“ dodává Kovanda.

Ideální varianta je přece mít sto procent

Předseda ANO Andrej Babiš míní, že rozhodně. „Určitě by se to zvýšit mělo. Jaký by ten podíl měl být, to nevím, ale pokud stát dostává za všechny suroviny poplatek zhruba 300 milionů korun ročně, tak je to žalostně málo a směšné,“ uvedl Babiš pro ParlamentníListy.cz.

„Ano, řešíme to,“ reagovala stručně místopředsedkyně ANO Věra Jourová.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura šel ještě dál. Podle něho by si stát měl ponechat sto procent svého surovinového bohatství a těžit nerosty sám. „Ideální varianta je přece mít sto procent. Stát může jednak při těžbě zaměstnávat přednostně české občany a z výtěžku financovat třeba důchody. Ve světě je to častý a úspěšný model,“ řekl ParlamentnímListům.cz Okamura.

„Ano, podíl pro stát by bylo dobré zvýšit. KSČM na tento problém upozorňuje dlouho, bohužel jsme nikdy nenašli podporu u ostatních kolegů či vlády,“ uvedla místopředsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Kateřina Konečná.

„Určitě ano, ale zohlednil bych výnosnost těžby,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…