Tvrdý soud nad podplukovníkem, který označil NATO za zločineckou organizaci. Takto o něm mluví lidovci

30.12.2014 16:11 | Zprávy

Nedůstojné. Politické plácnutí do vody. I těmito slovy hodnotí někteří lidovečtí poslanci odhodlání bývalého vojenského lékaře Marka Obrtela vrátit veškerá ocenění, která mu byla udělena za jeho působení při operacích pod hlavičkou NATO. Ostře na jeho názory reagoval poslanec Ivan Gabal: „Ať vrátí hodnost, výsluhy a důchod zároveň.“ Severoatlantickou alianci Obrtel označil za „zločineckou organizaci“ a zájmy USA za „zrůdné“.

Tvrdý soud nad podplukovníkem, který označil NATO za zločineckou organizaci. Takto o něm mluví lidovci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Gabal

Nedospělé, trapné, nedůstojné. I těmito slovy klasifikoval názorovou změnu podplukovníka ve výslužbě Marka Obrtela, který se rozhodl vrátit veškeré medaile udělené za operace pod hlavičkou NATO, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Přijmout vyznamenání a pak ho vracet? To mi přijde nedospělé a až trošku trapné. Jeho gesto se mi zdá spíš politické. Možná, že jde o nějakou dodatečnou snahu se zviditelnit a ukázat se, ale připadá mi to nedůstojné,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Zdechovský s tím, že vyznamenání jsou oceněním konkrétního hrdinství, které tento člověk prokázal na několika misích. „V žádném případě neměl vůbec ocenění přijmout,“ podotkl europoslanec. Zároveň usuzuje, že jeho odmítnutí je signálem, jenž rozhodně nebude dobře působit na vojáky, kteří na misích teď nasazují životy. „Je to srážení morálky. Vždyť NATO není žádná útočná organizace. Můžete nazývat někoho zločineckou organizací, pokud prvoplánově zabíjejí. NATO ale není žádný agresor,“ vyjádřil se Zdechovský. Ani jeho stranický kolega v Evropském parlamentu Pavel Svoboda s přístupem bývalého vojenského lékaře nesouhlasí. „Musím si přečíst celé jeho vyjádření. Pokud je boj proti teroristům a diktátorům zločin, tak nejsem s panem podplukovníkem na stejné lodi,“ konstatoval.

Obrtel se stydí za to, že prý sloužil zločinecké organizaci

Marek Obrtel zřejmě metály uloží do krabičky a odevzdá na velitelství. Stydí se za ně. Podplukovník ve výslužbě nejdřív dopisem žádal ministra obrany Martina Stropnického o jejich odejmutí, jenže to legislativa neumožňuje. Obrtel po všem, co absolvoval na zahraničních misích například v Bosně, Hercegovině nebo Afghánistánu, tvrdí, že NATO je zločinecká organizace a odsuzuje diplomacii Spojených států. „Vracím válečná vyznamenání, protože se hluboce stydím za to, že jsem sloužil zločinecké organizaci, jakou je NATO v čele s USA, a jejím zrůdným zájmům po celém světě,“ napsal ve svém dopise adresovaném ministrovi a dále pak vysvětlil, co ho k tomu vede: „Chci tímto svým gestem také jednoznačně vyjádřit svůj naprostý nesouhlas s politikou USA, uplatňovanou vůči Rusku, zemím EU a všem svobodným a suverénním zemím světa nyní i v minulosti, a zejména s jejími důsledky.“

Gabal: Ať vrátí hodnost, výsluhy a důchod zároveň. Čistě politické gesto

K odmítavému postoji podplukovníka ve výslužbě vůči NATO a plánu vrátit medaile se vyjádřil i poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL): „Politické plácnutí do vody. Sloužil v alianční Armádě České republiky, tak ať vrátí hodnost, výsluhy a důchod zároveň. Čistě politické gesto.“ Jeho stranický kolega lidovec Ondřej Benešík naopak zdůraznil svůj respekt k právu na vyjádření vlastního názoru. „To je na celé situaci pozitivní, protože na vyjádření vlastního názoru má pan Obrtel právo, aniž by mu hrozily následky. Naštěstí žijeme v zemi, kde mu tohle právo nikdo neupírá,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz Benešík a dodal: „Pokud někdo zachraňuje lidské životy v kritických podmínkách, nemůžeme jeho rozhodnutí shazovat. To je člověk, který má mít respekt jen za to, co dělal.“ Marek Obrtel je podplukovníkem v záloze a během činné služby léta vykonával i jedny z nejvyšších postů ve zdravotnické službě armády, vždy na tabulkových místech s plánovanou hodností plukovníka. „Jen z mediálních výstupů jsem si ale všimnul zvláštnosti jeho politických přesvědčení,“ podotkl přesto Benešík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…