Vysoké ceny hovorného? My za nic nemůžeme, tvrdí šéf Rady ČTÚ

31.10.2011 20:38 | Zprávy

Vstup nového operátora a zlevnění tarifů se posune o tři měsíce, zuří poslanec Husák. Senát posílá sněmovně „nestravitelný" pozměňovací návrh, kerý bude muset sněmovna opět přehlasovat. Tím vznikne podle Husáka tříměsíční zdržení a zdrží se i vstup novédho oprátora, který má "rozhýbat" trh.

Vysoké ceny hovorného? My za nic nemůžeme, tvrdí šéf Rady ČTÚ
Foto: Suma sumárum
Popisek: Agáta Hanychová

„Teď jdu ze Senátu a mohu vám říct, že se vstup nového operátora posune minimálně o tři měsíce," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Jan Husák (TOP09). Stálá komise v Senátu navrhla legislativně technické změny a otevřela tím prostor pro pozměňovací návrh, který předložil senátor Svoboda, jenž se týká zvýhodnění kabelových televizí s tím, že přenáší základní televizní nabídku bezúplatně.

Tento bod podle Husáka sněmovna nepropustila v pozměňovacích návrzích do tohoto zákona z jednoho prostého důvodu, a to, že před dvěma lety to bylo kritizováno Evropskou komisí. Jedná se podle ní o zvýhodnění jednoho média vůči ostatním.

Jako další problém Husák uvedl, že tuto záležitost má na starosti Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Její pravomocí je určit, kdo a v jakém rozsahu bude zajišťovat veřejnoprávní prospěšnou službu. Legislativně to podle Husáka zajišťuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání „a teď se nám to vrací," dodává. Legislativně technické návrhy jsou podle Husáka průchozí, v tom problém nevidí. „Rychle jsme to s kolegy z ministerstva průmyslu a ochodu analyzovali. Budu se snažit, aby návrh prošel Poslaneckou sněmovnou v původní podobě, aby sněmovna Senát přehlasovala."

A jakou souvislost to má s tarify?

S tarify to podle Husáka souvisí především v tom, že zákon vrácením nabude účinnosti později. „Je tam uvedena účinnost tři měsíce po vyhlášení, a tím se odkládá aukce na takzvanou digitální dividendu, tj aukce na prodej volných frekvencí po analogickém vysílání. Právě tam se má vytvořit podle Husáka prostor pro dalšího operátora, který by mohl rozhýbat náš „mrtvý" trh.

„Samozřejmě tím posouváme i možnosti Českého telekomunikačního úřadu, minimálně o tři měsíce, aby přijal opatření proti předraženým telefonům, které jsem kritizoval. Budeme samozřejmě i nadále dávat impulsy ČTÚ, aby dělal něco v oblasti regulace, a vytvoření tržních podmínek na tomto trhu," říká Husák pro ParlamentníListy.cz

Existuje vůbec šance přimět operátory, aby zlevnili?

„Určitě ta možnost je. Telekomunikační úřad může znovu analyzovat trh a pak může přijmout opatření," hájí Husák ČTÚ. Konkrétní opatření zatím Husák nechce předjímat. Mohou to být opatření měkčího rázu, ale mohou být i tak tvrdá, že nařídí, že bude na trhu působit virtuální operátor. To znamená samozřejmě plnohodnotné operátory, ne překupníky tarifů. Také virtuální operátor má možnost podle Husáka rozhýbat trh.

„Je nutné, aby v rámci ochrany spotřebitele ČTÚ podával jasné, srozumitelné a hlavně aktuální informace. Když se podíváte na stránkách ČTÚ, jakým způsobem jsou nastavené ceny, zjistíte, že se jedná o informaci z minulého roku. A to nemluvím o tom, že jsou prezentovány dnes již předpotopní technikou, například, že je tam skenovaný kus papíru. Zatímco tam, kde je ten trh dynamický, kde ten regulátor opravdu funguje - v zahraničí, má na stránkách kalkulačku. Pomocí této kalkulačky si můžete provést sami kontrolu, jestli nabídka, kterou jste získali, skutečně odpovídá nabídce aktuálního trhu.

Vysoké ceny hovorného? My za nic přece nemůžeme," tvrdí předseda Rady ČTÚ

Jak ovlivnit ČTÚ, sněmovna je nejvyšší kontrolní orgán? „Je třeba si uvědomit, že regulátor je nezávislý. Plně to respektuji, ale musí být kontrolován." Rozčilený poslanec za TOP09+S, Jan Husák, se ale také nedozvěděl, kdo vlastně může za to, že naši čeští zákazníci jsou odíráni zahraničními operátory a regulátor, Český telekomunikační úřad, ani nemukal. Nemohl konat? Možná, ale podle řady poslanců nemusel tak dlouho mlčet.

„Pokud jde o regulátora, musíme jako zákonodárci vytvořit ty nejlepší podmínky k tomu, aby mohl maximálně účinně vykonávat funkci regulátora a chránit spotřebitele," dodává Husák. V s současné době, díky novelám zákonů, má podle Husáka regulátor připravené ty nejlepší možné podmínky, aby mohl konat ve prospěch spotřebitele, což doposud neučinil. „Musí být dynamičtější," zlobí se Husák. Operátoři jsou podle něj velmi dynamičtí a regulátor musí být minimálně stejně dynamický. Musí proto volit všechny prostředky, aby dění na telekomunikačním trhu bylo transparentní, aby měl spotřebitel potřebné informace,

Na dotaz, proč za celou dobu český regulátor pro české spotřebitele nehnul ani prstem, Husák řekl, že se nejprve on sám, jako poslanec musel zorientovat v problematice, a až pak začít klást otázky. „Pořádně mě to nadzvedlo, když jsem zjistil, jak to doopravdy je. A teď budeme sledovat a dávat impulsy ČTÚ, aby konal jak má," říká tvrdě.

A zase za to nikdo nemůže?

„Český telekomunikační úřad není „cenovým úřadem", tj. není nadán ze zákona kompetencí regulovat koncové maloobchodní ceny v sektoru elektronických komunikací," brání se předseda Rady ČTÚ. Výjimku prý tvoří ceny, které jsou regulovány přímo Evropskou komisí, tj. roamingové ceny, kdy úřad pouze kontroluje jejich dodržování. Úřad podle předsedy Dvořáka dále plně v souladu s doporučeními EU reguloval a reguluje velkoobchodní ceny, které si navzájem platí operátoři při vstupu do sítě (kde mají monopol), tj. např. terminační ceny. Znovu upozornil, že koncové ceny, tedy i ceny hovorného, jsou v elektronických komunikacích určeny na trhu poptávkou a nabídkou služeb podle něj, stejně jako v Rakousku a jinde v Evropě. Nezmínil se ale, proč nevaroval příslušné instituce, nebo neučinil žádné kroky v okamžiku, kdy zjistil, že platíme šestinásobek našich sousedů. Z celého textu vyplývalo, že ČTÚ vlastně za nic nemůže.

„Je samozřejmé, že ČTÚ průběžně a nezávisle na současné kampani usilovala a usiluje při jednání s operátory donutit je ke zvýšení transparentnosti nabízených tarifů, k využití jiné formy tarifikace apod. tak, aby poptávka zákazníků mohla být uspokojována nejvýhodnějším tarifem, odpovídajícím jejich individuální spotřebě," říká předseda Pavel Dvořák.
„V otázce cen ještě jednou upozorňujeme na skutečnost, že ČTÚ nemůže určovat koncové ceny pro zákazníky, jde o volný trh, stejně jako v ostatních zemích EU," napsal opakovaně předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Bude za toto tiché okrádání někdo potrestán?

Odvolání předsedy Rady ČTÚ podle Husáka zatím není tím nejpodstatnějším. "Pro mne je nejdůležitější to, aby začal úřad pracovat, jak má. Má k tomu legislativu, nemá žádnou výmluvu," řekl Husák. Připustil však, že i myšlenkou na odvolání se samozřejmě zabýval. „Důležitější ale je, aby celá záležitost byla napravena. Proto mě mrzí, že se legislativní proces posune o další tři měsíce," řekl Husák.

„Zkoumání narušení hospodářské soutěže kartelovou dohodou je typickou regulací ex post, jež je výhradně v kompetenci Úřadu na ochranu hospodářské soutěže," uvádí dále předseda Dvořák. Je tedy podle něj nutné předložit konkrétní důkazy o kartelové dohodě mezi operátory tomuto úřadu.

V tom ale často bývá kámen úrazu. Kartelové dohody se prokazují velmi obtížně. Situace v České republice by ale mohla být průchodnější, právě pro svou alarmující aroganci. Podstatné také je, že Český telekomunikační úřad mlčel řadu let, přesto, že musel mít k dispozici srovnávací ceny z okolních zemí.

Ceny za hovorné nemůžeme ovlivnit, hájí se opakovaně Pavel Dvořák

„Pokud máte na mysli snížení maloobchodních cen za hovorné a další služby operátorů, je nutno opakovaně a důsledně konstatovat, že ČTÚ nemá, a to ani po novele zákona o elektronických komunikací, možnost regulace těchto koncových cen," znovu upozornil ParlamentníListy.cz předseda Rady ČTÚ. Opět ale nevysvětlil, proč to nebyl jeho úřad, který by informoval jím jmenovaný Úřad pro hospodářskou soutěž.

Podle Pavla Dvořáka bude ovšem úřad postupovat dle svých aktuálně posílených kompetencí v důsledné kontrole dodržování transparentnosti cen, nediskriminace spotřebitelů i v uplatňování regulace velkoobchodních cen. Zopakuje si prý i analýzu velkoobchodního trhu originace mobilního volání a vyvodí z ní případná opatření na tomto trhu. ČTÚ rovněž očekává, že ke snížení cen přispěje i další rozvoj mobilního broadbandu s využitím VOIP.

„Navíc, není to jen záležitost ředitele, ale celého ČTÚ. A jestli říkal, že k tomu neměl volné ruce, tak teď je má. Uvidíme, co se bude dít, a potom se můžeme vrátit k otázce, jestli je to selhání personální, nebo systémové," řekl ParlamentnímListům.cz Jan Husák.

Psali jsme:
U nás je draho, ale jinde dráž, bránil se náměstek před diváky
Ovládne monopol telekomunikace?
Na Západě volání za 150. U nás za 3000. Vypínám si mobil

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…