INDECT je inteligentní informační systém Evropské unie, který podporuje vyhledávání a detekci lidí a předmětů. Jeho cílem je dle dostupných informací bezpečnost obyvatel v městském prostředí. Pracovat se na něm začalo v roce 2009, dokončený má být letos - v roce 2013. Máme se ho bát nebo se dá očekávat, že jde jen o chybnou komunikaci?
„Považuji za slušné přiznat, že o INDECTu nic moc nevím. Považoval jsem vše toliko za akademický evropský projekt. Některé nové informace jsou pro mne proto poněkud překvapivé. Zarážející. Ale zatím neznám nic konkrétního, oficiálního,“ uvedl nejprve Jiří Koskuba.
Připustil, že po zkušenostech se smlouvou ACTA už však vidí, že člověk musí být opatrný.
„A že je také pro politika populární - tedy i nejlepší - vyslovit se hned a razantně proti. Ale bylo by to z mé strany toliko populistické. Svůj definitivní názor si budu moci vytvořit až poté, kdy se s uvedeným problémem blíže seznámím. A bude-li na to vůbec stačit má odbornost. Znovu připomínám: to, že se člověk stane zákonodárcem ještě neznamená, že rozumí všemu. Alespoň já to přiznávám. Je proto velmi důležité kdy, kým a jak jsme informováni. Bohužel, právě v tomto směru není vše až tak křišťálově čisté. Žijeme v dost divné době. Máme sice pocit svobody, ale přitom moderní technologie umožňují šmírování více, než kdy bylo vůbec možné. Bohužel, již nejen ze strany státu. Měli bychom si to přiznat. O INDECTu se začalo alespoň mluvit. Obávám se však, že ještě daleko nebezpečnější je to, o čem vůbec nevíme. Jak veřejnost, tak média i my, politici,“ pokračoval dál v tomto tématu poslanec Koskuba.
Nedělá si iluze, že existují lidé, kteří dokáží již nyní technologie řádně využít
Podle něj by si lidé neměli dělat proto žádné iluze. „Velký bratr již dávno existuje. Pohleďte jenom kolem sebe. Jak většina lidí stále něco ťuká do svých chytrých mobilů. Jak se oháníme různými čipovými kartičkami. Procházíme bezpečnostními rámy, scannery. Internet postupně nahrazuje poštu, banky, úřady, obchody, burzy atd. Všude se připojujeme, všude se registrujeme. Milióny lidí na facebooku na sebe vykecají i věci, které mne jako konzervativně založeného člověka až šokují. Taková je prostě doba. Musím se přiznat, že dosud nechápu, díky jakým pidimužíkům vůbec můj mobil či notebook fungují a odkud se v něm vzali. Přes to si nedělám iluze, že tu jsou lidé, kteří to nejen vědí, ale umí i využít. Je to děsivé, ale je to tak. A pochybuji, že tomu jde vůbec nějak účelně zabránit. Je mi líto,“ uzavřel komentář prvního tématu pro ParlamentníListy.cz Koskuba.
Kubera: Zatím jsem o INDECTu neslyšel, ale začnu zjišťovat
V rozpacích po vznesení první otázky zůstal nečekaně i senátor ODS Jaroslav Kubera. „Bohužel, ten projekt vůbec neznám, nicméně pokud je pravda, že by v sobě zahrnoval monitorování a propojoval by údaje o nás, bylo by to naprosto šílené,“ reagoval s tím, že se určitě zaměří co nejdříve na to, aby další informace získal. Podle něj by si při kritice toho, co se může připravovat, měli sáhnout do svědomí i lidé, kteří mají potřebu neustále něco regulovat – což znamená, že se před tím musí zajímat či disponovat nějakými konkrétními daty a údaji o tom, čem se momentálně snahy o regulaci objevují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová