„My jsme se dohodli na tom, že aby byla zachována nějaká kontinuita, že pošleme Kateřinu Klasnovou, protože ta zůstane šéfkou poslaneckého klubu Věcí veřejných, zatímco my máme za týden konferenci, na které já už dál na předsedu nekandiduji, takže strana bude mít nového předsedu. V této chvíli je Kateřina Klasnová jediný jistý funkcionář, který bude dál působit,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Radek John.
Na pořadí nezáleží, důležitost politika nedělá návštěva u prezidenta
Ale poslanec Věcí veřejných Petr Skokan v duchu latinského rčení Nomen omen přeskočil všechny politiky a byl u nově zvoleného prezidenta úplně první, dokonce i před sociálními demokraty Zdeňkem Škromachem a Marií Benešovou. Proč právě on? „Pan Skokan se s Milošem Zemanem nějak zná z České Lípy, kde spolu několikrát hovořili. Šel k němu jako regionální politik,“ objasnil.
Nikdo ve straně Věci veřejné prý nebral jako „podraz“, že Petr Skokan nebyl pověřen stranou, na rozdíl od sociální demokracie, kde někteří velmi negativně vnímají, že místopředsedy strany přijal Miloš Zeman dřív než samotného předsedu Bohuslava Sobotku, o kterém je známo, že se s expředsedou strany „nemusí“. „Myslím, že to není žádná soutěž, kdo bude přijat první nebo poslední, to možná někde na královském nebo císařském dvoře záleží na tom, kdo přijde dříve k Ludvíku XIV., ale tady jde o pracovní věci, a to pořadí je úplně jedno,“ namítá předseda Věcí veřejných.
I když nejen média, ale i někteří politici, odvíjí svou důležitost od pořadí, v jakém stojí ve frontě před Zemanovými dveřmi, v ČSSD podle toho dokonce odhadují, kdo se udrží na svém postu nebo kdo bude vystřídán někým loajálnějším a budoucí hlavě státu bližším, podle Johna „důležitost nedělá návštěva u prezidenta, důležitost dělá to, co kdo dělá pro lidi“.
Vlastní televizní pořad může mít poslanec, ale ne předseda strany
John vysvětlil, proč už nebude kandidovat do čela strany. Bylo to prý součástí jeho rozhodnutí vrátit se k investigativnímu televiznímu pořadu. „Když jsem vyhlásil, že se chci vrátit k novinářské práci, tak jsem rovnou řekl, že se vzdám pozice předsedy strany, protože jednak je to samozřejmě časově nestíhatelné a jednak si opravdu myslím, že předsedové stran nemají mít své vlastní pořady, zatímco u poslanců, stejně jako v Anglii, Francii, Německu a za první republiky i u nás, je to samozřejmě úplně jiná poloha,“ konstatuje. A dodal, že už kandidoval třikrát, tři volební období dělal předsedu. „Nemyslím si, že by předseda měl řídit stranu víc než tři volební období,“ prohlásil s tím, že strana potřebuje nové vize, čerstvé síly, odpočinuté lidi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová