Nejen iniciativy typu Holešovská výzva nebo Skutečná demokracie, ale i jednotlivci se v uplynulých dnech rozhodli vyjádřit svou nespokojenost se stávajícím státním establishmentem. Před Úřadem vlády se srotilo několik nadšenců, kteří na protest proti stávajímu vedení země drží hladovku. V rámci protivládního protestu před sídlem kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) pouštěli z reproduktorů třeba i píseň Ktož sú boží bojovníci.
K několika jednotlivcům se v neděli přidal i kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert ze Skutečné demokracie. Ten má velké ambice. Manifestační hladovku chce rozšířit do celé republiky. Plánuje "řetězovou hladovku."
Řetězová hladovka. To je prý cíl
„Tato iniciativa je postavená na člověku, který začal držet hladovku, protože z tohoto systému chtěl vystoupit a setkal se s požadavky Skutečné demokracie, které ho oslovily. Tato vláda asi nepadne jen proto, že jsme se tady sešli, ale odejde na základě nátlaku a dalších věcí. Proto zvažujeme, že tady bude řetězová hladovka. Teď už je tedy třetí člověk a přihlašují se nám další,“ tvrdil ještě v neděli Ponert.
Vláda kontruje: Ticho a klid
Podle zástupce tiskového mluvčího vlády a vedoucího tiskového oddělení Jakuba Stadlera jsou ale Ponertovy plány velmi nadsazené. "Dnes už jsem tu žádné projevy nezaslechl, nevím, zda v tom dotyční budou pokračovat, spíše myslím, že ne," řekl ParlamentnímListům.cz Stadler. A pokud by i přesto došlo k nějakému dalšímu hudebnímu projevu? "Řešili bychom to operativně. I minulý týden se to řešilo, policie postavila k reproduktoru auto, aby byla hudba slyšet méně," řekl ParlamentnímListům.cz Stadler.
Politolog: Je to extrém
Podle politologa Jana Bureše je řešení nesouhlasu s vládou vyjádřené hladovkou nepříliš šťastné. "Hladovka je podle mě krají způsob protestů, nicméně je mediálně atraktivní, takže může - v případě, že dojde k poškození zdraví protestujícího - přinutit politiky k reakci spíše než méně extrémní formy protestu. Myslím ale, že hladovka se spíš používá k protestu vůči systému, neměla by být užívána k protestu proti vládní politice, na to jsou standardnější formy," řekl ParlamentnímListům.cz odborník.
V rámci inicativ Holešovská výzva a Skutečná demokracie, kterou kolem sebe vytvořili odpůrci vlády i prezidenta, Slávek Popelka a již zmíněný Zdeněk Ponert, se v uplynulých týdnech na řadě míst České republiky sešly tisíce lidí protestujících proti vedení země.
Právě pravice, či lépe řečeno středopravicová vláda, která škrtformy zavádí, je ale vůči snahám lidu o revoluci imunní. Za reformami si stojí a hodlá v nich i pokračovat.
Babák: Ohrožení pro demokracii
Třeba poslanec VV Michal Babák postup vlády hájí a naopak se staví proti snahám o jejich utnutí. Holešovská výzva prý ohrožuje demokracii.
"Demokracie patří do voleb a těch je skoro každý rok několik. Tito lidé chtějí změnu systému, tedy vadí jim demokracie a s tím se nemohu ztotožnit. Ani tisíce lidí v ulicích nejsou více než statisíce hlasů lidí u volebních uren," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec.
"Žijeme ve svobodné a demokratické společnosti. VV také nebyly spokojené se situací a dostaly se do Sněmovny a nyní mohou měnit věci k lepšímu," přiřál si véčkařskou polívčičku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová