Já snad budu volit pravici, zoufá si levicový politolog

27.04.2012 6:38 | Zprávy

Více než sedmdesát procent obyvatel podle různých průzkumů nedůvěřuje vládě Petra Nečase. Odbory si berou průzkumy za své a vyzývají ke stávkám a paralyzování státu, dokud vláda nepadne. Dávají jim k tomu průzkumy právo? Podle politologa, který je příznivcem ČSSD, Jana Bureše, by to byl pád demokracie a nastolení vlády ulice. Já snad budu volit pravici, napadlo politologa poté, co viděl podobné výzvy na sobotní demonstraci v Praze.

Já snad budu volit pravici, zoufá si levicový politolog
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Do Prahy přijely tisíce protestujících za odstoupení vlády

Průzkumy ukazují, že současné vládě nevěří asi sedmdesát až osmdesát procent obyvatel země. Ale bylo i o něco hůř. Například důvěra ve vládu premiéra Vladimíra Špidly poklesla podle agentury STEM u veřejnosti v květnu 2004 na 23 procent. Ve funkci šéfa vlády tak Špidlu i proto nahradil Stanislav Gross.

Gross poslal vládu s důvěrou k osmnácti procentům

Toho následně dohnal skandál kolem dodnes nevyjasněného nákupu luxusního bytu na pražském Barrandově a v dubnu roku 2005 se důvěra v sociálnědemokratickou vládu propadla dokonce na osmnáct procent. Přesto vláda pod vedením ČSSD a dalšího premiéra Jiřího Paroubka přežila do voleb v roce 2006.

I přes tak katastrofické průzkumy zůstávalo Václavské náměstí prázdné. Žádná stotisícová demonstrace provázená výzvami k paralyzování země do doby, než padne vláda, jak jsme tomu byli svědky v sobotu. Dávají tedy současné průzkumy odborům aktivní legitimaci zaštiťovat se průzkumy a aktivně bojovat za svržení vlády?

Je to složitější, lidé se obávají o směřování země

„No, to je pravda, sociálnědemokratická vláda se svého času propadla hluboko pod třetinovou podporu obyvatel,“ potvrdil pro ParlamentníListy.cz šéf agentury STEM Jan Hartl. „V současnosti je ale problém trošku širší. Lidé mají obavy, že směřování země není dobré v situaci, kdy je v Evropské unii hospodářská krize,“ míní sociolog.

„Zase na druhou stranu, kdybychom měli být poctiví, pak je potřeba říci, že ani opozice nijak zvlášť neskóruje. Ona vláda to sice kazí a veřejné mínění trestá, ale alternativa u opozice tady vidět není,“ poznamenal Hartl. Podle něj tak je sice u lidí patrné rozčarování, ale i nejistota. „Přepřahat, nepřepřahat? Spousta lidí vidí, že tato vláda se vyčerpala, ale když kriticky zváží, co by nastalo poté, tak se jim to také nezdá dvakrát skvělé řešení,“ myslí si sociolog.

Vláda nedovede komunikovat a opozice jenom kritizuje

„Jde totiž o to, že tak jako nedovede komunikovat tato vláda, tak opozice je také nemožná, protože nebyla schopná srozumitelně představit žádnou alternativu kromě toho, že kritizuje vládu, že to dělá špatně,“ hodnotí šéf STEMu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…