Joch: Kocábe, nejsem ruský voják a nepřítel. Takže neodejdu

26.08.2010 19:02 | Zprávy

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb nesouhlasí s výběrem premiérova poradce Romana Jocha. Ostře se ohradil proti jeho výroku, že bude premiérovi Nečasovi doporučovat zrušení postu zmocněnce. „Udělám vše pro zachování agendy lidských práv při Úřadu vlády. Kdysi jsem z politiky dobrovolně odešel s posledním sovětským vojákem, dnes jsem připraven odejít s Romanem Jochem,“ řekl Kocáb iDnes.cz.

Joch: Kocábe, nejsem ruský voják a nepřítel. Takže neodejdu

ParlamentníListy.cz požádaly Romana Jocha o reakci na Kocábovo vyjádření. „Sovětští vojáci byli okupanti a byli to naši nepřátelé. Já nejsem nepřítelem lidí v této zemi a nejsem ani nepřítelem Michaela Kocába. Jediné co chci, je hájit klasické občanské svobody. Já nejsem v exekutivní funkci jako Michael Kocáb, tak nevím proč bych odcházel. Pan premiér si mě vybral a pokud bude mít stále zájem o moje služby, budu mu k dispozici," řekl ParlamentnímListům.cz Joch.

Nečas i ODS za Jochem stojí

Sám Roman Joch redakci sdělil, že ho mluvčí premiéra Martin Kupka ubezpečil, že ho Nečas v žádném případě nehodlá odvolat. Potvrdil nám to i předseda vlády Petr Nečas, kterého jsme se zeptali, zdali stále podporuje Jochovo angažmá v týmu svých poradců. „Ano, podporuji," odpověděl stručné premiér Nečas. Stejně tak Jocha podporují i další členové ODS.

Více čtěte: Nečas i ODS stojí za Jochem. Není extremista

Mírnější Joch

Předseda vlády Petr Nečas v Senátu řekl, že od Jocha po nástupu do funkce očekává uměřenější proklamaci svých názorů, které předtím jako nezávislý intelektuál mohl prezentovat velmi vyhraněně. „Očekávání premiéra je přiměřené a správné. Má právo od svých poradců požadovat uměřenost," reagoval na slova Nečase Joch.

Roman Joch již před časem pro ParlamentníListy.cz uvedl, že by byl rád, kdyby premiér post zmocněnce pro lidská práva zrušil, protože je zbytečný, neboť máme dobrou ústavu a listinu práv.

ODS se chce Kocába zbavit

Podporu k tomu má i v ODS. Předsedkyně Poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se také domnívá, že byl měl být úřad zrušen. „Ústava a Listina lidských práv garantují vše potřebné. Stačí pouze tyto normy dodržovat. Úřadu netřeba," sdělila redakci šéfka sněmovny Němcová. Podobně reagovali i další členové ODS.

Více čtěte: Chytit Kocába za flígr a jeho úřad zrušit, zní z ODS

Kocábovo odcházení

Sám Michael Kocáb dříve říkal, že na úřadu skončí s odchodem premiéra Jana Fischera. Kocáb pro média uvedl, mu jde o to, aby vláda Petra Nečase zachovala funkci vládního zmocněnce pro lidská práva a jeho agendu. Kdo bude zmocněnce dělat, je pro něj ale prý vedlejší. Premiér Nečas o osudu úřadu a Kocába ještě nerozhodl. Kocáb pozval Jocha 8. září na osm hodin do úřadu, aby poznal důležitost agendy. Joch pozvání přijal.

Kocáb ve vládě Mirka Topolánka zastával funkci ministra pro lidská práva, na kterou byl nominován Stranou zelených. Tento post zastával i v úřednické vládě Jana Fischera. 

Hurá do Afriky

I přes připravovanou reorganizaci Úřadu vlády odletěl Kocáb na několikatýdenní dovolenou do Afriky. „O své dovolené jsem premiéra informoval a svoji agendu zabezpečil. Každý člověk má právo na odpočinek. Mimochodem ve funkci ministra v Topolánkově a Fischerově vládě jsem pracoval téměř nepřetržitě," odpověděl Kocáb serveru iDnes.cz na otázku, zda je jeho dovolená v době přípravy změny na Úřadu vlády vhodná. Jeho úřad má roční rozpočet sto milionů korun.

  • Kdo to jde proti antiKocábovi? Také levicoví extremisté 
  • Zjištěno. Kocáb bude odejit. Jeho úřad ale zůstane 
  • Nečasův poradce: Nejsem fašista. A nejsem proti sexu
  • Nečasův "Antikocáb": Lidská práva znamenají omezení státní buzerace
  • Tento článek je uzamčen

    Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Lukáš Petřík

    Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

    Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

    Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

    20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

    Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…