Reakce Drábka na Nečase: Premiér má vždycky pravdu. Smajlík

08.08.2010 21:36 | Zprávy

Přestřelku mezi premiérem Petrem Nečasem z ODS a ministrem práce Jaromírem Drábkem z TOP 09 rozpoutal ministrův návrh, že by zaměstnanec, který sám podá výpověď, neměl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Reakce Drábka na Nečase: Premiér má vždycky pravdu. Smajlík

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek si vysloužil otevřenou kritiku od premiéra Petra Nečase. Sám Nečas působil jako ministr práce a návrh Drábka se mu nelíbí.

"Jaromír Drábek v rozhovorech pro média zmínil, že uvažuje o odebrání následné podpory v nezaměstnanosti všem, kteří o výpověď z práce sami požádají. Pokládám to za nešťastné a nesprávné," reagoval kriticky Nečas v tiskové zprávě.

Jistě, pane premiére

Sám Drábek pro ParlamentníListy.cz reagoval na dotaz redakce, co říká Nečasově kritice diplomaticky a nechtěl spor dále stupňovat. "Nic. Premiér má vzdycky pravdu. :-)," a přidal charakteristicý smajlík. Otázkou však zůstává, jak celý spor nakonec dopadne. O návrhu bude jednat teprve vláda.

Drábek totiž v České televizi doslova prohlásil: "Pokud je to situace, kterou sám svým vlastním rozhodnutím vyvolal zaměstnanec, tak není vhodné, aby se ostatní spoluobčané na něj skládali."

Svým výrokem nenaštval jen premiéra, ale i odbory. Také mnoho zaměstnanců. Lidé na Facebooku Nečase vesměs chválí.

"Souhlasím. Nulová podpora mi připadá příliš tvrdá; odchod zaměstnance ze zaměstnání může mít spoustů důvodů. Nižší než plná podpora mi v tomto případě také přijde rozumná. Držím palce při podpoře tohoto návrhu," píše Nečasovi Martin Příhoda.

"Líbí se mi Váš otevřený přístup ke komunikaci. Na některé hlášky odborářů by jsem se neudržel," uvedl na facebookové stránce premiéra Standa Holeček.

Související:



Prohlášení Petra Nečase

Vyhrocené návrhy trhu práce nepomohou

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovorech pro média zmínil, že uvažuje o odebrání následné podpory v nezaměstnanosti všem, kteří o výpověď z práce sami požádají. Pokládám to za nešťastné a nesprávné.

Koaliční smlouva hovoří o úpravách zákoníku práce, které mají směřovat k větší flexibilitě trhu práce. Návrh pana ministra Drábka se ale vydává opačným směrem. Rozumné je zavést nižší podporu pro ty, kteří podají výpověď ze svého rozhodnutí.

Mezi nižší podporou a žádnou je z hlediska očekávaného efektu velký rozdíl. Nižší podpora je adekvátní reakcí systému na vlastní iniciativu zaměstnance, který výpověď podává. V případě úplného odejmutí podpory ale převáží u zaměstnanců nežádoucí efekt strachu z možných komplikací a riziko finančního problému. To bohužel pohyb na trhu práce nežádoucím způsobem omezí.

Opatření, které na první pohled vypadá atraktivně pravicově, se ve skutečnosti stane brzdou pro rozvoj trhu práce a povede k jeho zamrznutí. Nepotřebujeme lidi odrazovat od odchodu z neperspektivních odvětví, podniků či míst.

Usilujeme o zpružnění trhu práce, protože taková změna se přímo promítne do rozvoje hospodářství. Firmy budou mít snazší přístup k pracovní síle a dojde ke snížení nezaměstnanosti. To přirozeně uleví i státním výdajům. Každý krok ovlivňují pracovní trh musí být proto pečlivě promyšlený.

Foto: TOP09.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…