Rudý premiér Štrougal o komunismu, Jakešově "blbosti" a Mašínech

25.04.2012 18:54 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Komunisté se měli po převratu přejmenovat, sebekriticky odvrhnout minulost a dnes by byli přijatelní pro všechny. Prohru komunistického režimu způsobila absolutní neschopnost tehdejších politických špiček reflektovat nálady lidu. Nicméně Miloš Jakeš až tak blbej nebyl, jak se mu všichni posmívají. To si myslí premiér komunistického režimu Lubomír Štrougal. Pro mladé komunisty je revizionistou, pro ostatní přinejmenším bubákem totality.

Rudý premiér Štrougal o komunismu, Jakešově "blbosti" a Mašínech
Foto: Hans Štembera
Popisek: V pražském Paláci knih Luxor se konala autogramiáda Lubomíra Štrougala

V Česku Mašíni vraždili, v NDR bojovali. Mladí komunisté by chtěli světovou revoluci, ale násilím nelze měnit režimy. Pád bývalého režimu zapříčinila tehdejší vládnoucí garnitura KSČ, protože se ke kritické situaci v roce 1989 obrátila zády. Tehdejší generální tajemník Miloš Jakeš se zprofanoval některými projevy, ale hloupý nebyl. Takové jsou názory expremiéra Lubomír Štrougala a ParlamentníListy.cz je přinášejí v plném rozsahu.

Mašínové vraždili!

Na stále žhavou otázku ohledně odbojové skupiny bratří Mašínů odpovídá Štrougal jednoznačně. „Dopustili se vražd bezbranných lidí. Byli odpůrci komunismu, ale způsob, jak organizovali útěk ze země, odsuzuji. V Česku to byly vraždy neoddiskutovatelně, v NDR šlo, pravda, o válku. Tam po sobě s policajty stříleli,“ vysvětluje s tím, že činy Mašínů nelze s ničím srovnávat. „Nelze to klást například vedle popravy Milady Horákové. Tu totálně odsuzuji, neboť šlo o zfalšovaný proces,“ doplňuje. Názory v USA žijícího Josefa Mašína, které se občas dostanou do tuzemských médií, považuje za extremistické.

Další články z rubriky Jinýma očima ZDE

Ostatně to si myslí i o mladých komunistech, kteří jej berou jako odpadlíka či revizionistu. „Mladý levičáky neberu. Jsou to kluci pod vlivem radikálních názorů, nemají žádný program a chtějí se dostat násilím zpět k moci. Chtějí světovou revoluci. Když s nimi člověk začne diskutovat o sociálně spravedlivé budoucnosti, většinou mlčí. Násilím ale spravedlivou společnost budovat nelze. Dnešní kapitalismus je stejně rozporuplný, jako byl náš socialismus. Proto se měli po roce 1989 komunisté přejmenovat. Měli by lepší startovací podmínky,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…