Čerstvě představené programové prohlášení vlády Jiřího Rusnoka považuje politolog Jan Kubáček za velmi realistické s ohledem na omezený časový mandát. „Text je psán poměrně hodně populárně a zajímavá je v něm disproporce mezi jednotlivými rezorty. Velmi aktivní je Ministerstvo dopravy, které si zvolilo i poměrně hodně témat. Přidávají se i ministerstva spravedlnosti, průmyslu, ale jiná ministerstva jsou poměrně vágní a zůstávají u jednoho nebo dvou cílů či změn,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.
Nedá se ale odhadnout, jestli to je předzvěst mnohem razantnějších proměn a jednotlivé rezorty o tom nechtějí mluvit, nebo naopak počítají s hodně udržovací rolí. „Mám na mysli třeba Ministerstvo práce a sociálních věcí, které bude spíš řešit průběžnou agendu v podobě kritické míry nezaměstnanosti v některých regionech, v podobě těch – zjednodušeně řečeno – pověstných šluknovských problémů,“ překvapuje politologa, že se místo návrhu na řešení těchto problémů zmiňuje zrušení sKaret či funkčnost úřadů práce.
Politolog vidí programové prohlášení jako otevřenou dlaň
„Zajímavé je i to, že programové prohlášení má spíš formu jakoby otevřené dlaně. Osobně bych očekával, že u problematiky vymahatelnosti práva nebo občanského a sociálního soužití, tedy té 'šluknovské problematiky', se objeví mnohem více represivních prvků, že tam bude mnohem více o postihu drobné kriminality, o sankci za krádeže barevných kovů, za rušení veřejného klidu, ale třeba i vymezení počtu obyvatel, respektive občanů, na metr čtvereční, tak aby nedocházelo k tomu, že řada ubytování a bydlení občanského je zneužívána,“ upozorňuje Jan Kubáček.
„V tomhle ohledu se přiznám, že mě docela překvapilo, že tam je jenom ten úsměv, laskavost a podaná ruka. Čekal jsem, že to nebude jenom o sociální pomoci, sociálním pochopení a veřejné práci, takže mi tam chybí ten pověstný vykřičník, zvednutý prst, určité varování a určitá míra konstruktivní represe, která funguje všude jinde v Evropě. Myslím si, že veřejnost po ní poměrně intenzivně volá,“ poznamenává politolog Jan Kubáček.
Ekonomika i zaměstnanost porostou, i kdyby tu bylo bezvládí
Klíčovým úkolem vlády je podle programového prohlášení přispět k obnovení ekonomického růstu a boj se zvyšující se nezaměstnaností. „To mě rozesmálo, protože i kdyby tu bylo totální bezvládí, tak se růst nastartuje a pracovní místa se začnou objevovat, protože krize se už dostala na své dno a teď může ekonomika jenom růst. Vláda by se musela hodně snažit to pokazit. Když nebude dělat nic, tak ekonomika poroste a vytvoří se nová pracovní místa. To je úchvatně napsaný vládní cíl,“ říká pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance.
K dalšímu cíli Rusnokova kabinetu - udržet schodek vládního sektoru pod 3 procenty HDP - analytička podotýká, že k tomu bude pomáhat hospodářský růst. „Předešlá vláda měla ohromnou nevýhodu, že se neustále prohlubovala recese. Tato vláda přišla v době, kdy sice jsme ještě v recesi, ale už by mělo docházet k mírnému zlepšování. To by pak mělo vést k mírnému navyšování příjmů státního rozpočtu bez jakékoli zásluhy vlády, samospádem. Ale přesto, že bude mít tuto výhodnou pozici, mi udržení tříprocentního schodku připadne dost ambiciózní a nesázím si na to,“ podotýká Markéta Šichtařová.
Místo detailních rozborů jen hesla z volebních billboardů
Prioritou vlády bude boj proti daňovým únikům, hodlá zajistit efektivnější činnost všech organizací resortu Ministerstva financí. „Ukažte mi jakoukoli vládu za posledních deset, patnáct let, která by neříkala, že zabrání daňovým únikům, zlepší výběr daní, zlepší funkčnost všech úřadů. To nemůže nikdo brát vážně, že by vláda, která ani nemá žádný mandát, ještě ani nezískala důvěru a možná bude vládnout bez ní, tohle mohla zvládnout. Přijde mi to jako taková proklamace, aby na tom papíře něco bylo, aby se něčím zaplnil,“ míní šéfka společnosti Next Finance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník